دستور شل لینوکس برای محاسبه حجم فولدر

معرفی دستور شل لینوکس برای محاسبه حجم فولدر

محاسبه حجم فولدر در لینوکس

برای اینکه دز شل لینوکس، حجم یک دایرکتوری (فولدر) را به دست بیاوریم باید از دستور du استفاده کنیم.

این دستور حجمی که فایل روی دیسک اشغال کرده را نمایش می دهد. همچنین می تواند حجم فولدر های داخل یک دایرکتوری را به صورت جداگانه نمایش دهد و یا فضایی که یک دایرکتوری با فایل ها و زیر دایرکتوری های آن روی دیسک گرفته اند را محاسبه کند.

قسمت های مختلف دستور du

این دستور از سه بخش تشکیل شده است:

du –sh drupalika

ابتدا نام دستور که du است. سپس گزینه های مختلفی برای تنظیم دستور در خط فرمان وارد می شود که اختیاری هستند. در صورتی که هیچ گزینه ای روی دستور نداشته باشیم، حجم همه فولدر هایی و زیر فولدرهای آنها نمایش داده می شود. در نهایت نام دایرکتوری که قرار است این دستور روی آن کار خود را انجام دهد نوشته می شود. می توان نام دایرکتوری را نیز قرار نداد در این صورت روی دایرکتوری جاری عملیات محاسبه حجم ها انجام می شود.

نمونه: اجرای دستور du در شل لینوکس

برای نمونه به اجرای دستور du در فولدر includes دروپال توجه کنید. نام و حجم تمام فولدر ها و زیر فولدر های دایرکتوری includes نمایش داده شده است.

اجرای دستور du در شل لینوکس

نمایش حجم فولدر در واحد کیلوبایت و مگابایت در شل لینوکس

همانطور که دیده می شود، حجم فولدرها بر اساس بایت بیان شده است. برای اینکه در حجم های بالا با دشواری مواجه نشویم می توانیم با اضافه کردن گزینه h به دستور، حجم ها را با فرمت کیلوبایت یا مگا بایت مشاهده کنیم.

du -h

مانند شکل زیر:

نمایش حجم فولدر در واحد کیلوبایت و مگابایت در شل لینوکس

استفاده از آدرس کامل دایرکتوری

می توان از آدرس کامل یک دایرکتوری نیز در این دستور استفاده کرد. برای نمونه در شکل زیر آدرس /etc/httpd را که محل قرار گیری فایل های آپاچی است را به دستور du اضافه کرده ایم، تا حجم فولدرهای داخل آن را ببینیم.

du –h /etc/httpd

استفاده از آدرس کامل دایرکتوریدر محاسبه حجم دایرکتوری در لینوکس

محاسبه حجم کامل فولدر در شل لینوکس

برای محاسبه سایز کامل یک دایرکتوری یا به عبارت دیگر مجموع حجمی که فایل ها و دایرکتوری های یک فولدر بر روی دیسک اشغال کرده اند، باید گزینه s را به تنظیمات دستور اضافه کنیم.

du -sh

در شکل زیر نمونه اجرای این دستور را در شل لینوکس مشاهده می کنید.

محاسبه حجم کامل فولدر در شل لینوکس

ارسال نظر