ماژول site_verify تائید مالکیت سایت در دروپال

معرفی ماژول site_verify تائید مالکیت سایت در دروپال

ابزار وب مستر برای بررسی وضعیت یک سایت و بهبود آن از لحاظ سئو به کار می رود. گوگل، موتور جستجوی محبوب نیز چنین ابزاری را برای مدیران وب سایت ها ارائه می کند. برای دسترسی به این ابزار رایگان، کافی است یک اکانت گوگل داشته باشید و با آن در سایت گوگل وب مستر تولز وارد شوید. در این سایت، فهرستی از وب سایت هایی را که مالک آنها هستید و برای پیگیری وضعیتشان به گوگل وب مستر تولز اضافه کرده اید، مشاهده می کنید. مالکیت شما بر این سایت ها باید توسط گوگل تایید شود تا اطلاعاتی که گوگل در مورد آن ها جمع آوری می کند را به شما نشان دهد. خصوصا که با استفاده از این ابزار می توانید بر نمایش نتایج جستجوی گوگل برای سایت خود، کنترل هایی را اعمال کنید. بنابراین گوگل، ناچار است با استفاده از روشی از اینکه شما صاحب آن سایت هستید، مطمئن شود.

ابزار گوگل وب مستر تولز برای تائید مالکیت سایت

روش هایی که گوگل وب مستر تولز برای تایید مالکیت یک سایت، پشتیبانی می کند، عبارتند از:

  1. متا تگ
  2. قرار دادن یک فایل HTML در سایت
  3. استفاده از اکانت گوگل آنالایتیکز
  4. ارائه دهنده دامنه

در ابزار وب مستر موتور جستجوگر بینگ نیز، راه هایی برای تائید مالکیت سایت در نظر گرفته شده است. 1

  1. افزودن یک فایل xml در فولدر اصلی سایت
  2. افزودن متاتگ مخصوص
  3. افزودن یک رکورد CNAME به DNS های دامنه سایت

ابزار بینگ وب مستر تولز برای تائید مالکیت سایت

هر کدام از روشهای یاد شده، مراحل خاص خود را دارد. ساده ترین روش ها استفاده از متا تگ و یا قرار دادن یک فایل HTML ساده در سایت است.

با اینکه می توانید یک فایل HTML یا XML را با استفاده از FTP در هاستینگ سایت دروپالی خود قرار بدهید و یا اینکه کد های تم سایت را تغییر بدهید و یک متاتگ جدید را به آنها اضافه کنید. ولی یک چالش نیز وجود دارد که اگر از سیستم مالتی سایت دروپال استفاده کنید آنگاه مجبورید برای هر سایت یک فایل HTML در فولدر اصلی دروپال قرار بدهید که این باعث شلوغ شدن فولدر اصلی دروپال نیز می شود. همچنین امکان اینکه اشتباهاً نیز پاک شود نیز وجود دارد. در مورد قرار دادن متاتگ در قالب دروپال نیز باید گفت که اگر آن قالب در سیستم مالتی سایت دروپال، توسط چند سایت استفاده شود، شما را دچار مشکل می کند.

بنابراین باید دنبال راه دیگری بود. ماژولSite verification برای چنین موقعیتی نوشته شده است. این ماژول دروپال به مدیر سایت، این امکان را می دهد که متاتگ و یا فایلی که توسط وب مستر تولز داده شده است را در دسترس آنها قرار بدهد و از صفحات مدیریتی دروپال نیز قابل تغییر باشد.

نمونه فرم ورود اطلاعات این ماژول را در تصویر زیر مشاهده می کنید:

افزودن یک فایل یا متاتگ جدید برای تائید مالکیت سایت دروپالی

با پر کردن فیلد ورودی اول (Verification META tag) می توانید متا تگی که به شما داده شده است را در اینجا وارد کنید. باید توجه داشته باشید که متاتگ را به صورت کامل در این فیلد وارد کنید و ذخیره را بزنید.

فیلد بعدی (Upload an existing verification file) برای آپلود فایلی می باشد که به شما داده شده است. برای نمونه فایل BingSiteAuth.xml که توسط ابزار وب مستر بینگ داده شده است را انتخاب کنید و ذخیره را بزنید.

دو فیلد بعدی برای زمانی است که نام فایل و محتوای آن را دارید. می توانید آنها را در فیلد های Verification file و Verification file contents وارد کنید. و ذخیره را بزنید.
پس از اینکه فایل و یا متاتگ را وارد کرده اید و ذخیره کردید، آن را در فهرست این ماژول مشاهده می کنید. برای نمونه:

فهرستی از فایل ها و یا متاتگ های تائید مالکیت سایت

اکنون، می توانید در ابزار وب مستر گوگل و بینگ، مراحل بعدی تایید مالکیت سایت را که احتمالا تایید قرار گرفتن فایل و یا متاتگ در سایت را شامل می شوند، انجام بدهید.
این ماژول باعث می شود که مدیریت این فایل ها و متاتگ ها برای شما آسانتر شود و از طریق پنل مدیریتی سایت قابل انجام باشد. همین طور اگر سایت شما در یک سیستم مالتی سایت دروپال قرار دارد، تداخلی با تائید مالکیت سایت های دیگر در این سیستم نداشته باشد.

این ماژول برای دروپال 6 و دروپال 7 موجود می باشد و فقط برای تایید مالکیت در موتورهای جستجوگر نظیر گوگل و بینگ نیست. بلکه می توانید آن را برای سرویس های دیگری که نیاز به تایید مالکیت شما بر یک سایت دارند و از روش متاتگ و فایل استفاده می کنند، به کار ببرید.

ارسال نظر