ماژول service_links ارسال محتوای دروپال به شبکه های اجتماعی

ماژول service_links ارسال محتوای دروپال به شبکه های اجتماعی

اهمیت شبکه های اجتماعی برای سایت دروپالی شما

بخش قابل توجهی از کاربران سایت شما، از شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک و تویتر استفاده می کنند. حضور در این شبکه های اجتماعی (Social Networks) ضمن اینکه قدرت رسانه ای سایت شما را افزایش می دهد، می تواند به بهبود رتبه سایت شما در گوگل نیز منجر شود. بنابراین لازم است که بیشتر به یکپارچه کردن سایت خود با شبکه های اجتماعی بپردازید. یکی از ساده ترین کارهایی که می توانید انجام دهید، قرار دادن ابزار ارسال محتوای سایت به این شبکه ها است. برای افزودن این ویژگی به سایت خود، ماژول های مختلفی برای دروپال نوشته شده است. در این مطلب به ماژول Service links می پردازیم.

دکمه به اشتراک گذاری در شبکه اجتماعی

شبکه های اجتماعی انواع مختلفی دارند. برخی تخصصی هستند، بعضی دیگر یک جامعه مجازی عمومی هستند، تعدادی از آنها میکروبلاگ نامیده می شوند. فارغ از هر نوعی که باشند، اکثر آنها امکاناتی برای به اشتراک گذاری (share) صفحات وب ارائه می کنند. مثلا وقتی در صفحه وبی، دکمه به اشتراک گذاری در فیس بوک را می زنید، آدرس صفحه به فیس بوک ارسال می شود و فیس بوک آدرس، عنوان و تصویری از آن صفحه را برای نمایش در صفحه فیس بوک شما آماده می کند.

دکمه به اشتراک گذاری در شبکه اجتماعی

ماژول Service Links

ماژول Service Links ابزار به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی را به محتوای سایت دروپالی اضافه می کند. این ماژول در گذشته به چند شبکه اجتماعی محدود بود ولی اکنون از شبکه های اجتماعی مختلف و امکانات آنها پشتیبانی می کند. در شکل زیر تصویری از تمام آیکن ها و ویجت های شبکه های اجتماعی که با این ماژول فعال شده و در زیر محتوای سایت نمایش داده شده است، را می بینید.

ماژول Service Links

علاوه بر شبکه های اجتماعی عمومی معروف نظیر فیس بوک، تویتر، گوگل پلاس و دیگ، شبکه های عمومی دیگر نیز در این ماژول پشتیبانی می شوند. همین طور شبکه هایی که برای زبان های خاصی نظیر فارسی، روسی، آلمانی، ایتالیایی و ... درست شده اند نیز با این ماژول قابل استفاده هستند. این ماژول برای دروپال 6 و دروپال 7 نیز نوشته شده است.

نصب ماژول در دروپال

نصب این ماژول در دروپال، همانند ماژول های دیگری است. شما باید فایل فشرده این ماژول را از سایت دروپال دانلود کرده و در فولدر sites/all/modules دروپال، extract کنید. سپس به صفحه مدیریت ماژول ها در آدرس admin/modules رفته و گروه SERVICE LINKS را بیابید.

در این قسمت سه ماژول جدید را مشاهده می کنید که در بسته ماژولی Service Links قرار دارند. برای استفاده از حداقل امکانات به اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی، باید ماژول Service Links را نصب کنید.

نصب ماژول service links در دروپال

این ماژول هسته اصلی این امکان است. ولی برای اینکه سرویس هایی نظیر فیس بوک و تویتر و ... را فعال کنید، باید ماژول های مربوط به آن را نیز یافته و فعال کنید.

در صفحه مدیریت ماژول های دروپال، گروه دیگری به نام SERVICE LINKS – SERVICES را می بینید. در ذیل آن ماژول های دیگری را مشاهده می کنید که بر حسب نیاز خود باید آن ها را فعال کنید. برای نمونه فیس بوک و تویتر که از جمله شبکه های اجتماعی عمومی هستند در ماژول General Services قرار دارند. شبکه های اجتماعی دیگر نیز درون ماژول خاص خود قرار دارند که برای استفاده از آنها باید فعال شوند.

نصب کردن سرویس های شبکه های اجتماعی در دروپال

تنظیم مجوز های دسترسی ماژول

فراموش نکنید که پرمیشن های این ماژول را نیز تنظیم کنید زیرا به صورت پیش فرض دسترسی به آن برای همه کاربران سایت فعال نیست. بنابراین به صفحه مدیریت مجوز های دسترسی در آدرس admin/people/permissions بروید و دسترسی Access to Service Links را در گروه پرمیشن های ماژول Service Links برای همه نقش های سایت فعال کنید.

تنظیم مجوز های دسترسی ماژول

تنظیمات ماژول Service Links

در صفحه پیکربندی (configuration) در بخش WEB SERVICES، لینک جدیدی با عنوان Service Links مشاهده می کنید که برای تنظیم ماژول Service Links است. در این صفحه در تب GENERAL SETTINGS تنظیمات متعددی برای استفاده از این ماژول را می بینید. می توانید موارد زیر را مشخص کنید:

  • در این صفحه باید مشخص کنید که برای چه نوع محتوا ها یا دسته هایی در سایت، دکمه ارسال به شبکه های اجتماعی قرار بگیرد.
  • محل نمایش این دکمه ها در چه قسمتی از محتوا باشد.
  • در چه صفحاتی از سایت نمایش داده شود و در چه صفحاتی نمایش داده نشود.
  • تعیین کنید که آیکن شبکه های نمایش داده شود یا متن و یا ترکیبی از این دو.
  • و بسیاری تنظیمات دیگر ...

فعال کردن سرویس های شبکه های اجتماعی

در صفحه تنظیمات ماژول در پیکربندی سایت، تب دیگری با عنوان Services وجود دارد. در این صفحه با توجه به ماژول هایی که فعال کرده اید، شبکه ای اجتماعی پیاده سازی شده در آنها، نمایش داده می شود. در اینجا باید شبکه های اجتماعی مورد نظر خود را فعال کنید تا دکمه ارسال به آنها در ذیل محتوای سایت نمایش داده شود.

فعال کردن سرویس های شبکه های اجتماعی

برای فعال کردن ویجت های لایک (Like)، +1 و توییت باید در همین صفحه ویجت ها را بیابید و فعال کنید و سپس به تب WIDGETS رفته و تنظیمات دیگر آنها را وارد کنید.

نظرات

عالی بود،مدتی است که به مقالات خوب شما عادت کرده‌ایم ، انشاالله همین روند حفظ بشه.

تصویر admin
مجتبی خان! ممنون که همچنان مطالب دروپالیکا را پیگیری می کنید. تلاش من هم این است که بتوانیم مطالب بیشتری در سایت منتشر کنم.

با سپاس از شما که مقالات خوبی آماده می کنید.

با سلام
مطلب بسیار مفیدی بود
اما با توجه به ف ی ل ت ر بودن سایت های اجتماعی آیا ارسال مطلب از طریق سایت با مشکل مواجه نمی شه ؟
سپاس بیکران

تصویر admin
سلام، طبیعی است که برای استفاده از شبکه های اجتماعی مورد نظر، نباید محدودیتی وجود داشته باشد، زیرا لینک های به اشتراک گذاری همه حاوی آدرس های این سایت ها هستند. بنابراین زمانی قابل استفاده هستند که کاربر مشکلی در دسترسی به آن سایت ها نداشته باشد. ولی شبکه های اجتماعی دیگری نیز هستند که محدودیتی ندارند. در همین ماژول از چند میکروبلاگ فارسی پشتیبانی شده است، که محدودیتی در دسترسی به آنها وجود ندارد.

ارسال نظر