ماژول roleassign مجوز تعیین نقش کاربران در دروپال

ماژول roleassign مجوز تعیین نقش کاربران در دروپال

مدیریت کاربران، نقش های کاربری و مجوز های دسترسی در دروپال

سیستم مدیریت کاربران در هسته دروپال قرار دارد و از ویژگی های اساسی دروپال است. این سیستم بر سه محور عمده استوار است:

  1. کاربر (user)
  2. نقش (role)
  3. مجوز دسترسی (permission).

برای کار در هر قسمت سایت، مجوز های دسترسی مختلفی شده است. مجوز های دسترسی بر اساس نقش های مختلف فعال و یا غیر فعال می شوند. کاربران سایت نیز می توانند نقش های مختلفی را در سایت داشته باشند و به این صورت مجوز های دسترسی به قسمت های مختلف را دارا شوند.

مجوز های دسترسی به بخش مدیریت کاربران دروپال

ماژول user در هسته دروپال، خود تعدادی permission برای دسترسی به صفحات مدیریت کاربری، تعریف کرده است. دو مجوز دسترسی مدیریتی مهم در این بخش وجود دارد:

  1. مجوز 'administer users' برای دسترسی به لیست کاربران، افزودن و ویرایش اطلاعات آنها،
  2. مجوز 'administer permissions' برای مدیریت نقش های کاربری و فعال/غیر فعال کردن مجوز های دسترسی.

مدیر سایت می تواند با دادن مجوز اول به نقش های خاصی، کار مدیریت کاربران را به شرحی که داده شد به افراد دیگری بسپارد ولی متاسفانه این مجوز به صورتی که بیان شد، به تغییر نقش کاربران دسترسی ندارد. البته این کار با ماهیت نقش مدیر سایت، قابل توجیه است که هر فردی نتواند برای کاربران نقش تعریف کند.

با امکانات فعلی اگر بخواهید به یک نقش خاص در سایت، این امکان را بدهید که بتواند نقش کاربران دیگر را تغییر بدهد، با مشکل مواجه می شوید، زیرا برای این کار لزوما باید مجوز 'administer permissions' را به آن نقش بدهید. در این صورت کاربرانی که آن نقش را دارند، ضمن اینکه می توانند، افرادی با نقش administrator بسازند، مجوز های دسترسی مختلف سایت را نیز دستکاری کنند. این مشکل بسیار بزرگی است!

مدیریت کاربران، نقش های کاربری و مجوز های دسترسی در دروپال

مجوز دسترسی به تعیین نقش کاربران دروپال با ماژول RoleAssign

ماژول RoleAssign راه حل این مشکل است و مدیر سایت را قادر می سازد تا به صورت کاملا کنترل شده، دسترسی برخی از نقش های کاربری خاص را به تعیین نقش کاربران فراهم کند. با استفاده از این ماژول می توانید ضمن اینکه این permission را به نقش های کاربری بدهید که بتوانند نقش کاربرها را تغییر بدهند، معین کنید که فقط تعدادی از نقش ها را بتوانند برای کاربران فعال کنند.

مجوز دسترسی به تعیین نقش کاربران دروپال با ماژول RoleAssign

نصب ماژول RoleAssign

این ماژول برای دروپال 7، دروپال 6 و نسخه های قدیمی تر از آن پیاده سازی شده است. کافی است این ماژول را از سایت دروپال دانلود کنید. آن را در فولدر ماژول های دروپال یعنی sites/all/modules بریزید. در مدیریت ماژول های سایت، آن را بیابید و فعال کنید.

نصب ماژول RoleAssign

تنظیم ماژول RoleAssign در دروپال

برای تنظیم این ماژول با مدیر اصلی سایت وارد شوید. به صفحه مدیریت پرمیشن های سایت بروید. این ماژول مجوز دسترسی جدیدی با عنوان 'assign roles' به دروپال اضافه می کند. آن را برای نقش هایی که می خواهید، قابلیت تعیین نقش دیگران را داشته باشند، فعال کنید.

ولی باید توجه داشته باشید که این ویژگی هسته دروپال که افراد با دسترسی 'administer users' می توانند کاربران دیگر را ویرایش کنند، همچنان بر قوت خودش باقی است. بنابراین از این که این پرمیشن برای نقش ها مورد نظرتان، فعال شده است اطمینان حاصل کنید.

در صفحه مدیریت کاربران، به تب Permissions بروید. در تب های ثانویه این صفحه، تب جدیدی به نام Role Assign را مشاهده می کنید. وارد آن صفحه شوید.

تنظیم ماژول RoleAssign در دروپال

در این صفحه تمام نقش های موجود در سایت را می بینید. در اینجا باید معین کنید که کاربرانی که مجوز Assign roles را دارند، چه نقش هایی را می توانند به کاربران دیگر اعطا کنند. پس از اینکه نقش های مورد نظر خود را علامت زدید، دکمه Save configuration را بزنید.

 

بنابراین با نصب ماژول RoleAssign می توانید، دسترسی بعضی از کاربران را به تعیین نقش دیگران، فراهم کنید، خصوصیتی که به صورت پیش فرض در دروپال فراهم نشده است.

نظرات

سلام
مقاله مفیدی است. به نظرم مسئله دسترسی ها در دروپال در حال حاضر جز نقاط ضعف دروپال به حساب میاد. مخصوصا اگر از دروپال برای ایجاد یک web application‌استفاده کنیم

تصویر admin
عرفان خان! از لطف شما سپاسگزارم. حق با شماست، در پروژه های بزرگتر و متنوع تر می توان برخی ضعف ها را به خوبی مشاهده کرد. البته ناگفته نماند که با وجود ارائه ماژول های متعددی در حوزه حق دسترسی تا حدودی این ضعف ها بر طرف می شود.

خیلی اموزشهاتون خوب جامع و کامله میتونم بجرات ادعا کنم هیچ سایت فارسی به خوبی شما اموزش نمیده

تصویر admin
دوست عزیز ناشناس! از نظر شما سپاسگزارم. نظر لطف شما به سایت دروپالیکا است. انشاءالله که بتوانم با سرعت بیشتری مطالب عمیقتری را منتشر کنم.
تصویر علی

فکر کنم در این رابطه ماژول های زیر هم مفید باشن ...
Administer Users by Role
Role Limits
Permissions Lock

ارسال نظر