ماژول pagination نمایش محتوا در دروپال در چند صفحه

ماژول pagination نمایش محتوا در دروپال در چند صفحه

صفحات وب نباید طولانی باشند

یک اصل در طراحی صفحات وب، همیشه این بوده است که یک صفحه نباید، خیلی طولانی باشد و اسکرول عمودی زیادی بخورد. صفحات طولانی، حجم زیادی دارند و احتمالا به کندی لود می شوند. همچنین کاربر بازدید کننده را خسته می کنند و احتمال اینکه از مشاهده ادامه صفحه منصرف شوند، بسیار زیاد است.

ارسال محتوای طولانی در سایت دروپالی

معمولا این اتفاق رخ می دهد که بخواهید یک مقاله طولانی و مفصل در مورد موضوع خاصی را در سایت قرار بدهید. راه اول ایجاد یک محتوا مثلا از نوع Article و قرار دادن کامل مطلب است که به تولید یک صفحه طولانی در سایت منجر می شود و توصیه نمی شود. راه دیگر، شکستن آن مقاله به بخش های کوچکتر و ارسال تدریجی آن در سایت است. مثلا یک مقاله را به چهار بخش تقسیم می کنید و بخش های آن را به صورت جداگانه در محتوا های مستقلی در سایت آپلود می کنید.

ارسال محتوای طولانی در سایت دروپالی

صفحه بندی اتوماتیک محتوا در دروپال

راه دیگری نیز در دروپال وجود دارد! می توانید از ماژول Pagination (Node) در سایت خود استفاده کنید. این ماژول ویژگی جدیدی را به دروپال اضافه می کند که با استفاده از آن می توانید، یک محتوا را به صورت اتوماتیک صفحه بندی کنید. به این صورت دیگر نیازی نیست که مقاله مورد نظر خود را به صورت دستی به چند بخش تقسیم کنید، بلکه می توانید بر اساس الگو های موجود در این ماژول تنظیم کنید که مقاله ها چطور به صورت اتوماتیک به بخش های مختلف تقسیم و صفحه بندی شوند.

صفحه بندی اتوماتیک محتوا در دروپال

نصب و راه اندازی ماژول Pagination

نصب این ماژول همانند سایر ماژول های دروپال است.

  1. ابتدا این ماژول را از سایت دروپال دانلود کنید. این ماژول برای دروپال 6 و دروپال 7 موجود است.
  2. فایل دانلود شده را در فولدر ماژول های دروپال (sites/all/modules) باز کنید.
  3. به صفحه ماژول ها در مدیریت سایت دروپال رفته، گزینه Pagination را بیابید و فعال کنید.
  4. تنظیمات ماژول را در قسمت پیکر بندی انجام بدهید.

نصب و راه اندازی ماژول Pagination

پیکربندی ماژول Pagination در دروپال

با نصب این ماژول، صفحه جدیدی به پیکربندی (Configuration) دروپال افزوده می شود. در پیکربندی، در گروه Content authoringیا ایجاد محتوا  می توانید لینک آن را بیابید. تنظیمات این ماژول ساده و محدود است که البته یکی از ضعف های اصلی این ماژول نیز می باشد.

در این صفحه تمام تنظیمات این ماژول را مشاهده می کنید. اولین نکته ای که در این صفحه قابل توجه است، توضیح در مورد روش های موجود در این ماژول برای صفحه بندی محتوا است.

پیکربندی ماژول Pagination در دروپال

الگو های مختلف تقسیم یک مقاله توسط ماژول Pagination

این ماژول چند روش برای شکستن یک محتوا به بخش های کوچکتر دارد. این روش های عبارتند از:

  1. تقسیم بندی دستی با استفاده از تگ های سفارشی کاربر مثل [pagebreak] در لابلای محتوا
  2. تقسیم بندی دستی با تگ های هدینگ مثلا h3
  3. تقسیم بندی اتوماتیک بر اساس تعداد کاراکتر مثلا هر 600 کاراکتر در یک صفحه

الگو های مختلف تقسیم یک مقاله توسط ماژول Pagination

شکل های مختلف نمایش صفحه بندی توسط ماژول Pagination

در قسمت قبل، گفته شد که این ماژول به چه روش هاییی می تواند یک محتوا را به بخش های کوچکتر تقسیم کند. در این قسمت به این می پردازیم که این ماژول به 3 روش می تواند صفحه بندی یک ماژول را نمایش بدهد:

  1. صفحه بندی پیش فرض (Default paging): این روش از پیجر پیش فرض دروپال که دارای شماره صفحات است در پایین محتوا استفاده می کند.
  2. جدول محتوا (Table of contents): با این روش دیگر شماره صفحات دیده نمی شوند. بلکه در ابتدای محتوا، فهرستی از صفحات و یا عناوین صفحات دیده می شود که با کلیک روی آن، صفحه بخش مورد نظر باز می شود.
  3. صفحه بندی + جدول محتوا: در این روش ترکیبی از دو روش بالا استفاده می شود. ضمن اینکه صفحه بندی پیش فرض در پائین مطلب نمایش داده می شود، جدول عناوین صفحات نیز در بالای متن دیده می شود.

شکل های مختلف نمایش صفحه بندی توسط ماژول Pagination

تنظیمات دیگر ماژول Pagination

در صفحه تنظیمات این ماژول، می توان برای هر نوع محتوای موجود در دروپال، مشخص کرد که با چه روشی محتوای آن نوع شکسته شود. همین طور می توان تعیین کرد که نحوه نمایش صفحه بندی به چه صورت باشد.

تنظیمات دیگر ی نیز در این صفحه وجود دارند. در فیلد Disable pagination for a specific node  می توان شناسه محتواهایی که نباید صفحه بندی شوند را در این فیلد نوشت.

تنظیمات دیگر ماژول Pagination

فیلد Header tag مشخص می کند که کدام تگ هیدینگ باید برای روش  تقسیم بندی دستی مطلب استفاده شود. می توان با علامت زدن آخرین چک باکس در این صفحه نیز تعیین کرد که لینک نمایش همه مطلب به صورت یکجا نیز در صفحه قرار داده شود.

بنابراین با استفاده از ماژول Pagination می توان، یک محتوا را به چند بخش تقسیم کرد و فهرستی از این بخش ها را نیز نمایش داد.

نظرات

مدتی بود که نمی‌تونستم به دلیل مشغله کاری مقالات خوب سایت رو دنبال کنم ، بلاخره امروز سعادت نصیبم شد و تونستم دوباره مقالات خوب شما رو دنبال کنم ، واقعاً نمی‌دونم چطور از کار علمی و بزرگ شما تشکر کنم ، زبان ما که عاجزه مونده فقط در یک واژه می‌تونم بگم سپاس

تصویر admin
مجتبی خان! نظرات شما همواره مشوق ادامه کار بوده است. ممنون لطف دارید.

ممنون از معرفي ماژول
اين هم ممكن هست به كارتون بيا
https://drupal.org/project/paging

با سلام
خداییش دلم نیومد که ازتون تشکر نکنم
من هرز گاهی به سایتتون سر میزنن و از مطالبتون لذت میبرم.امیدورام همیشه موفق باشین

تصویر admin
مجید خان! ممنون و متشکر از ابراز لطف و محبت شما. طبیعتا نظرات شما خوانندگان گرامی مشوق بنده برای ادامه این راه خواهد بود.

بسیار عالی
از زحمات شما سپاسگذارم

تصویر admin
ستار گرامی، از اینکه مطالب سایت را پیگیری می کنید، تشکر می کنم

سلام، چطور میتونم «تگ های سفارشی کاربر» رو در لابلای محتوای سایت خودم ایجاد کنم؟؟؟

تصویر admin
مجتبی خان، منظور شما از تگ های سفارشی کاربر چیست؟

مثلا من اگه خواستم اسم یک «مکان» رو که درون «بانک اماکن» سایت خودم دارم نمایش بدم، مثلا قبلش یک @ یا # (مثل لینک کردن در فیس.بوک و ...) بگذارم یا بین دو تگ [pls]مکان[/pls] (مثل تگهای قابل استفاده در تالارهای گفتگو و ... ) قرار بدم و دروپال در هنگام نمایش لینکش رو به مطلب مکان در سایت من برقرار کنه!!

ارسال نظر