ماژول menu_import کپی و انتقال منو های دروپال

ماژول menu_import کپی و انتقال منو های دروپال

انجام کارهای تکراری در پروژه های دروپالی

تعدادی از کارهایی که در پروژه های مختلف انجام می دهیم، تکراری هستند و مجبوریم برای هر سایت آنها را دوباره انجام بدهیم. خصوصاً کارهایی که با تنظیمات مدیریتی سایت انجام می شوند. این دوباره کاری ها ضمن اینکه، زجر آور و خسته کننده هستند، از لحاظ زمانی نیز هزینه بر می باشند. بنابراین اگر بتوانیم، روش هایی را به کار ببریم که از تنظیماتی که در پروژه های دروپالی گذشته خود انجام داده ایم، مجددا استفاده کنیم، هم احساس بهتری نسبت به کار خواهیم داشت و هم از لحاظ زمانی، انجام یک پروژه برایمان سودمندتر خواهد بود. ماژول های مختلفی برای دروپال نوشته شده است که کاربرد آنها جلوگیری از همین دوباره کاری ها است. در این مطلب، ماژولی را معرفی می کنیم که با استفاده از آن می توان منو ها را از یک سایت دروپالی به سایت دروپالی دیگری کپی کرد.

انجام کارهای تکراری در پروژه های دروپالی

ماژول Menu Export/Import برای دروپال

ماژول Menu Export به دروپال کار ها کمک می کند که یک منو را از یک سایت دروپالی استخارج کنند و در یک فایل ذخیره کنند. این فایل قابل حمل است و می توان در هر سایت دروپالی دیگری که ماژول Menu import در آن نصب شده است، این فایل را import کرده و منو را در آنجا ساخت. به عبارت دیگر و خیلی ساده این ماژول می تواند لینک های یک منو را به منوی دیگری در هر سایت دروپالی کپی کند.

نصب ماژول Menu Import در دروپال

این ماژول برای دروپال 7، دروپال 6 و دروپال 5 موجود است. نصب ماژول در دروپال مانند سایر ماژول ها، آسان است. فایل فشرده این ماژول را از سایت دروپال دریافت کنید و در فولدر sites/all/modules آن را extract کنید. سپس به صفحه مدیریت ماژول های دروپال بروید و گزینه Menu import را یافته و فعال کنید.

استفاده از ماژول Menu Import در دروپال

با نصب این ماژول، دو تب جدید به صفحه مدیریت منو های دروپال افزوده می شود که عبارتند از:

  • Import Menu: در این صفحه می توانید یک فایل منو را در سایت وارد کنید و لینک های موجود در آن را بسازید.
  • Export Menu: در این صفحه نیز می توانید منوی موجود در سایت خود را استخراج کرده و فایل آن را دانلود کنید.

صدور لینک های منوی دروپال به فایل

در صفحه Export Menu یک فرم را مشاهده می کنید که دو فیلتر دارد. در فیلتر اول (Menu to export)، باید نام منوی مورد نظر خود را از لیست منوهای موجود در سایت انتخاب کنید. فیلتر دوم (Line ending)، مشخص می کند که انتهای هر خط در این فایل با چه روشی مشخص شود. می توانید یکی از گزینه های مورد نظر خود را انتخاب کنید. در نهایت دکمه Export را بزنید و فایل خروجی را دانلود کنید.

صدور لینک های منوی دروپال به فایل

برای نمونه از منوی اصلی سایت دروپالیکا، یک خروجی مطابق آنچه که در شکل بالا می بینید، تهیه کرده ام. متن این فایل به صورت زیر است:

ابزار آنلاین {"url":"node\/403"}
کتاب آنلاین {"url":"book"}
بلاگ {"url":"blog"}
دانلود {"url":"node\/403"}
لینک ها {"url":"links"}
پرسش {"url":"node\/141"}
سفارش {"url":"node\/142"}
تالار گفتگو {"url":"forum"}

وارد کردن فایل حاوی لینک ها به یک منو در دروپال

اکنون صفحه Import Menu را بررسی می کنیم. در این صفحه می توانیم فایل اکسپرت شده از یک منوی دروپالی را که با استفاده از ماژول Menu Import تهیه شده است، در یک منو به صورت یکجا وارد کنیم.

برای آزمایش این موضوع، یک منوی خالی در سایت دروپالیکا به نام import_menu ایجاد می کنم.

لیست لینک های منو در دروپال

حال به صفحه Import Menu می رویم و با فرم بزرگتری مواجه می شویم.

وارد کردن فایل حاوی لینک ها به یک منو در دروپال

  • ابتدا باید از انتخابگر اول (Target menu)، منوی مقصد را انتخاب کنیم. این همان منویی در سایت است که می خواهیم لینک ها در آن ساخته شوند.
  • در گروه Source باید فایل حاوی لینک ها را از کامپیوتر خود بیابید و انتخاب کنید. در صورتی که یک متن حاوی لینک های منو نیز در اختیار داشته باشید، می توانید در قسمت Text import وارد کنید.
  • در قسمت Options تنظیمات دیگری نیز وجود دارد که می توانید به تناسب کار خود از آنها استفاده کنید. مثلا گزینه اول به صورت پیش فرض علامت خورده است که بهتر است، آن را به همین صورت رها کنید. علامت زدن گزینه دوم (Remove existing menu items) باعث می شود پیش از اینکه لینک های فایل شما در منوی مقصد وارد شوند، لینک های موجود در آن حذف شوند. زبان لینک های منو را در صورت نیاز می توانید انتخاب کنید.
  • نهایتا دکمه Upload & Preview را کلیک کنید.

در صفحه بعد جدولی از لینک هایی که توسط این ماژول شناسائی شده اند را می بینید:

لینک های شناسائی شده توسط ماژول import menu

در صورتی که همه چیز مورد تایید شما است، دکمه Import را بزنید و در غیر این صورت با دکمه Back به مرحله قبل برگردید.

پس از اینکه دکمه Import را زدید، به صفحه مدیریت لینک های منوی مقصد هدایت می شوید. در صورت موفقیت آمیز بودن این عملیات لینک های معتبری که در فایل خود داشتید را مشاهده می کنید.

مشاهده لینک های منو import شده در دروپال

به این ترتیب با نصب ماژول Menu Import در سایت های دروپالی خود می توانید، لینک های منو ها را از یک سایت به سایت دیگر منتقل و کپی کنید.

ارسال نظر