تغییر تصویر هدر صفحات یک سایت دروپالی با ماژول Header image

تغییر تصویر هدر صفحات یک سایت دروپالی با ماژول Header image

زمانی اغلب وب سایت ها دارای یک تصویر در بالای صفحات سایت بودند که سعی می شد جذابب و بیانگر موضوعات محوری سایت باشد. به این تصویر، هدر (header) هم اطلاق می شد. ممکن است هنوز مدیران و طراحانی باشند که به این سبک سایت ها علاقه داشته باشند. هدف من در این مقاله محدود به یک تصویر ثابت در هدر نیست و می تواند هر عنصر ثابت دیگری در صفحه باشد. نمایش یک تصویر یا یک محتوای ثابت در تمام صفحات یک سایت دروپالی کار سختی نیست و به روش های مختلفی قابل انجام است. می توان یک کد را در فایل قالب کلی صفحات (page.tpl.php) در تم دروپال قرار داد، یا اینکه یک بلوک ایجاد کرد و محتویات مورد نظر را درون آن ریخت و در جایی در صفحه نمایش داد.

مشکل در اینجا این است که این تصویر یا این محتوایی که قرار است در جایی ثابت در تمام صفحات دیده شود، بنا به شرایط باید متفاوت باشد. مثلا اگر بخواهیم که تصویر هدر در صفحه اصلی با تصویر هدر در صفحات با شرایط خاصی متفاوت باشد. برای این موضوع طبیعتا از راهی که رفته باشیم، راه حلی موجود است. مثلا اگر کدی در فایل page.tpl.php نوشته باشیم، طبیعتا با افزودن کد های PHP بیشتر برای مدیریت شرایط مورد نظر، می توانیم هدف مورد نظرمان را متحقق کنیم. اگر برای هر تصویر هم بلوکی را درست کنیم، با استفاده از تنظیمات نمایش (visibility settings) مربوط به بلوک ها می توانیم مشخص کنیم که در چه صفحاتی نمایش داده شود یا خیر.

در این مطلب، روش دیگری برای این کار با استفاده از ماژول Header image، را بیان می کنم. تفاوت روش این ماژول با راه حل های دیگر این است که مدیریت این کار توسط یک فرد غیر دروپالی نیز با سهولت بیشتری انجام می شود و محدودیت های روش های مذکور را ندارد.

نصب ماژول Header image در دروپال

برای استفاده از امکانات این ماژول، باید فایل فشرده آن را از سایت دروپال دریافت کنید. سپس محتویات آن را در فولدر ماژول های دروپال یعنی sites/all/modules قرار بدهید. در نهایت باید به صفحه مدیریت ماژول های دروپال (admin/modules) رفته و نام این ماژول را در لیست ماژول های موجود در سایت خود یافته و آن را نصب و فعال کنید.

نصب ماژول Header image در دروپال

تصویری که در بالا ملاحظه می کنید، مربوط به پس از نصب است که لینک های Permissions و Configure مشاهده می شوند.

افزودن بلوک های لازم برای تصویر هدر

در مرحله بعد باید از طریق منوی مدیریتی دروپال در بالای سایت به صفحه ساختار (structure) بروید. و سپس لینک Header Images را کلیک کنید تا وارد صفحه جدیدی بشوید. در این صفحه دو تب list و settings را مشاهده می کنید. در تب list بلوک هایی که برای تصویر هدر در نظر می گیرید را مشاهده می کنید. در صورتی که هیچ بلوکی در جدول اول مشاهده نمی کنید از طریق فرم Add Header Image block یک بلوک جدید بسازید.

در تصویر زیر مشاهده می کنید که من یک بلوک به نام Header Image ایجاد کرده ام.

افزودن بلوک های لازم برای تصویر هدر

با استفاده از مدیریت بلوک های دروپال که در قسمت ساختار وجود دارد، بلوک ساخته شده را در یک ناحیه که مد نظرمان است قرار می هیم.

تنظیمات ماژول Header image در دروپال

اکنون به تب Settings باید برویم تا تنظیمات لازم را برای این ماژول اعمال کنیم.در این صفحه فرمی را مشاهده می کنید که در ابتدا آن انواع محتوای موجود در سایت دروپالی شما را نشان می دهد. باید مشخص کنید که چه نوع محتواهایی قرار است در بلوک هدر نمایش داده شود. تا اینجا باید مشخص شود که روش این ماژول بر استفاده از محتوای دروپال است. یعنی چیزی که در بلوک در نمایش داده می شود، در واقع یک محتوا است که می تواند حاوی فیلد های مورد نظر شما باشد و این قضیه قدرت مانور بیشتری را برای نمایش تصویر هدر یا هر محتوای دیگری در نقطه ثابتی از سایت و بر اساس شرایط مختلف، یه مدیر سایت می دهد.

بنابراین در این فرم ابتدا نوع محتوای هدر را مشخص می کنیم.

تنظیمات ماژول Header image در دروپال

فیلد بعدی این فرم Condition types است که مشخص می کند چه شرایطی باید برای تصویر هدر قابل مدیریت باشد. چون من می خواستم بر اساس آدرس صفحه و شناسه محتوا این کار انجام شود، دو گزینه Node ID و URL را انتخاب کرده ام.

در صورتی که هدر باید بر اساس شرایط دسته بندی تغییر کند، می توان در اینجا گزینه taxonomy را نیز علامت زد. در صورتی که تغییر باید بر اساس نوع محتوا باشد می توان در اینجا Content type را علامت زد. موارد دیگر نیز بنا به استفاده قابلیت فعال سازی دارند.

افزودن یک تصویر هدر جدید به سایت دروپالی

بعد از سپری کردن مراحل قبل، نوبت به افزودن تصویر هدر یا بهتر بگوییم محتوای هدر می رسد. این را هم باید در نظر داشته باشیم که این تصویر یا محتوا هر جایی از صفحه که یک ناحیه  در قالب وجود داشته باشد، قابل نمایش است، زیر وابستگی ما به بلوک های دروپال است. بنابراین لزومی ندارد که این تصویر یا محتوا فقط در بالای صفحه نمایش داده شود.

برای افزودن هدر جدید، باید به صفحه افوزدن محتوا در دروپال رفته و وارد فرم محتوای جدید از نوع محتوای انتخاب شده در مراحل قبل برویم.

اکنون در صفحه افزودن محتوا، در تب های عمودی، تب جدیدی با عنوان Display conditions مشاهده می شود که در آن می توان شرایط نمایش هدر/محتوا را تعیین کرد. نام بلوکی که باید محتوایی که وارد می کنیم در آن نمایش داده شود، ترتیب قرار گیری آن در صورتی که هدر های بیشتری باید نمایش داده شود، شناسه محتواهایی که می خواهیم هدر در صفحات آنها نمایش داده شود، شرایط موجود در آدرس، از جمله مواردی هستند که در اینجا قابل تعیین هستند.

افزودن یک تصویر هدر جدید به سایت دروپالی

مثلا اگر بخواهیم تصویر هدر، در صفحه اصلی نمایش داده شود در قسمت URL condition عبارت <front> را وارد می کنیم. یا در صورتی که می خواهیم هدر در صفحه ای با آدرس news نشان داده شود، عبارت news را در این قسمت می نویسیم.پ

به هر صورت، با ذخیره محتوا، و انجام درست تنظیماتی که بیان شد، بلوک حاوی تصویر هدر، بر اساس شرایط انتخاب شده در محتوا ها، آنها را در صفحات درست خود نمایش می دهد.

نظرات

سلام من ماژول image headerرا آوردم ولی در قسمت ساختار چیزی اضافه نکرد

تصویر admin

ابراهیم خان، ممنون از توجه شما. ایرادی در مطلب وجود داشت که اکنون برطرف شده. در صفحه ساختار که وارد می شوید باید لینک Header images را بزنید و سپس در آن صفحه تنظیماتی که گفته شد را انجام بدهید.

ضمن تشکر از زحماتتون الان بر اساس تنظیماتی که لطف کردید نوشتید جلو رفتم (condition typeراهم تیک زدم)فقط اون قسمت آخر که نوشتید به قسمت افزودن محتوا میریم و یک محتوای جدید انتخاب میکنیم درست متوجه نمیشم و نمیدونم display conditionرو از کجا پیدا کنم -عذر میخواهم اگه سوال دیگه ای هم بود میتونم از راهنمایتون استفاده کنم

تصویر admin

ابراهیم خان،

در ذیل بخش «تنظیمات ماژول Header image در دروپال» بیان شده است که باید یک نوع محتوا را انتخاب کنید که به عنوان محتوای هدر به کار برود. در تصویر این مقاله من یک نوع محتوا به نام تصویر هدر دارم. بنابراین در مرحله آخر باید محتوای از نوع "تصویر هدر" ایجاد کنم. باید به صفحه افزودن محتوا بروید و یک محتوا از این نوع بسازید.
البته این بستکی به تنطیمات شما دارد که از چه نوع محتوایی باید بسازید.

سلام..ببخشید وقتی رفتم به گزینه ساختار و فیلد رو ساختم و بعد به قسمت تنظیماتش رفتم هدر ایمج رو نشان نمیده که تیک بزنم؟؟؟

ارسال نظر