آپلود همزمان چند فایل در دروپال با ماژول filefield_sources_plupload

آپلود همزمان چند فایل در دروپال با ماژول filefield_sources_plupload

مروری بر ماژول filefield_sources

در مطلب «ماژول filefield_sources استفاده مجدد از فایل های آپلود شده در دروپال» روش های پیشرفته تری برای آپلود فایل در دروپال معرفی کردیم. همانطور که در آن مطلب بیان شد، ماژولfilefield_sources ، ویجت های جدیدی برای فیلد آپلود فایل به دروپال اضافه می کند. ماژول جدیدی که در این مقاله آن را معرفی می کنم، ماژول filefield_sources_plupload است، که بر پایه ماژول filefield_sources توسعه یافته است. بنابراین ابتدا باید معرفی ماژول filefield_sources را خوانده باشید.

محدودیت های روش های آپلود فایل در وب

در روش پایه دروپال برای آپلود فایل، همان تگ input معمولی ارسال فایل که در HTML وجود دارد، استفاده می شود. به این صورت می توانید با یک ورودی فایل، تنها یک و فقط یک فایل را آپلود کنید. ویجت هایی دیگری هم که توسط ماژول filefield_sources به فیلد آپلود فایل دروپال اضافه می شود، هر کدام در یک بار انتخاب، فقط یک فایل را انتخاب می کنند. ولی ممکن است این کار برای مشتری سخت باشد که برای هر فایل Add another item را بزند تا یک ورودی فایل جدید باز شود، مجبور شود دوباره پنجره browse را باز کند و فایلی را از کامپیوتر انتخاب کند. اگر تعداد فایل هایی که بخواهد در یک فیلد آپلود کند، زیاد باشد، طبیعتا این کار طاقت فرسا و از لحاظ زمانی هزینه بر است.

محدودیت های روش های آپلود فایل در وب

آپلود همزمان چند فایل در فرم های وب

آپلود همزمان چند فایل در فرم های وب با plupload اگر بخواهید از این محدودیت عبور کنید باید از بعضی از کتابخانه های آماده جاوا اسکریپت و پلاگین های jQuery استفاده کنید. یک ابزار از این نمونه، Plupload است که با روش های مختلفی مثل Flash، HTML5، سیلورلایت و ... آپلودر های جدیدی برای فایل در صفحه وب ایجاد می کند. ابزار دیگری نیز طبیعتا وجود دارند که هر یک روش های خاصی را برای آپلود همزمان چند فایل و یا با drag & drop ایجاد کرده اند، ولی در اینجا با ابزار Plupload کار می کنیم.

یکپارچگی کتابخانه Plupload با دروپال

برای شروع باید ماژول Plupload integration را در دروپال نصب کنیم. این ماژول را از سایت دروپال دانلود کرده و آن را در فولدر ماژول های دروپال (sites/all/modules) بریزید. پیش از اینکه این ماژول را فعال کنید باید کتابخانه Plupload (نسخه 1.5.7) را دانلود کنید. محتویات فایل دانلود شده را در در فولدر sites/all/libraries بریزید.

برای اطمینان از اینکه کتابخانه Plupload را به درستی در فولدر libraries قرار داده اید، مسیر فایل زیر را کنترل کنید:

sites/all/libraries/plupload/js/plupload.full.js

اکنون به صفحه مدیریت ماژول های دروپال رفته و این ماژول را از گروه Media یافته و فعال کنید.

نصب ماژول filefield_sources_plupload

ماژول Plupload integration فیلد های آپلود فایل دروپال را تغییر نمی دهد و صرفا یک فرم المنت جدید به دروپال اضافه می کند که فقط برای استفاده برنامه نویس ماژول، مفید است. برای اینکه بتوانید از امکانات Plupload در فیلد های دروپال استفاده کنید، باید ماژول filefield_sources_plupload را نصب کنید.

  1.  بنابراین این ماژول را دانلود کنید.
  2.  آن را در فولدر ماژول های دروپال (sites/all/modules) بریزید.
  3.  سپس به صفحه مدیریت ماژول ها در دروپال رفته و آن را بیابید و فعال کنید. فراموش نکنید که پیش نیاز آن، نصب ماژول filefield_sources نیز می باشد.

فیلد آپلود همزمان چند فایل در دروپال

با نصب این ماژول، روش آپلود جدیدی به فیلد فایل در دروپال اضافه می شود. با نصب این ماژول ویجت جدیدی با عنوان Advanced upload widget (Plupload) به روش آپلود های ماژول filefield_sources اضافه می شود. در مطلب «ماژول filefield_sources استفاده مجدد از فایل های آپلود شده در دروپال» این روش ها و نحوه فعال کردن آنها روی یک فیلد فایل بیان شده است. رای فعال کردن آپلود همزمان چند فایل در دروپال نیز باید روش Advanced upload widget (Plupload) را در فیلدست File Sources یافته و فعال کنید.

فیلد آپلود همزمان چند فایل در دروپال

بعد از این میتوانید در محتوایی که حاوی این فیلد فایل است، رفته و روش آپلود جدید را نیز مشاهده کنید. فیلد فایل با نصب ماژول filefield_sources به صورت چند تب در می آید. آپلود همزمان چند فایل در تب Advanced upload قرار دارد.

فیلد آپلود پیشرفته فایل در دروپال

در این قسمت می توانید:

  1.  فایل ها را از کامپیوتر خود drag کرده و در ناحیه Drag files here بیندازید تا فایلهای مورد نظر در این قسمت، لیست شوند.
  2.  لینک Add files را بزنید. در این صورت پنجره browse باز می شود و می توانید از کامپیوتر چندین فایل را انتخاب کرده و در این ویجت لیست کنید.

آپلود همزمان چند فایل در دروپال با plupload

در نهایت برای آپلود فایل های لیست شده، باید دکمه Start upload را بزنید. به این صورت، فایل ها یکی یکی آپلود شده و میزان پیشرفت آپلود آنها را نیز می توانید مشاهده کنید:

میزان پیشرفت آپلود فایل در فیلد پیشرفته آپلود دروپال

در نهایت محتوا را ذخیره کنید. به این شکل، فایل ها به مطالب ضمیمه می شوند.

نظرات

ماژول زیبایی بود. ممنون

ارسال نظر