ماژول filefield_sources استفاده مجدد از فایل های آپلود شده در دروپال

ماژول filefield_sources استفاده مجدد از فایل های آپلود شده در دروپال

فیلد ها در دروپال

اگر از دروپال استفاده می کنید، قطعاً یکی از مهیج ترین بخش ها برای شما امکان افزودن فیلد های جدید به نوع محتوا ها (content type) است. این کار در دروپال 6 با ماژول CCK و در دروپال 7 درون هسته دروپال، فراهم شده است. به آسانی می تواند از طریق رابط گرافیکی دروپال، فیلد های مورد نظر خود را با توجه به جنس آنها بسازید و به نوع محتوا ها بچسبانید. به این صورت سایت دروپالی شما، قابلیت توسعه بالایی دارد.

فیلد آپلود فایل و تصویر در دروپال

فیلد ها در دروپال، نوع های مختلفی دارند. فیلد های متنی، انتخابی، ارجاع به دسته ها، تصویر و فایل از این نمونه هستند. فیلد های ارسال فایل و تصویر کاربرد زیادی در سایت دارند. با این نوع فیلد ها می توانید به آسانی به محتوای سایت خود تصاویر را ضمیمه کنید و بعدا نیز با ماژول Views نمایش های متنوعی از محتوای خود با استفاده از تصاویر آن ارائه دهید.

مشکل فیلد های تصویر و فایل در دروپال

با استفاده از فیلد های فایل و تصویر در دروپال، کار شما تسهیل می شود ولی به صورت طبیعی با امکانات هسته دروپال نمی توانید، از فایل های ارسال شده قدیمی خود، مجددا استفاده کنید. به این صورت شما هر بار که محتوایی را در سایت ارسال می کنید، باید تصویر و فایل های مورد نیاز آن را آپلود کنید و این به معنای اضافه شدن یک فایل جدید در هاست سایت است. ممکن است پس از مدتی فایل های زیادی داشته باشید که تکراری هستند و بنابراین هاست سایت دروپالی شما بی دلیل از فایل های تکراری پر شده است.

استفاده مجدد از فایل های آپلود شده با ماژول FileField Sources

ماژول FileField Sources برای حل این معضل، پیاده سازی شده است. ویژگی اساسی این ماژول بر پایه استفاده مجدد از تصاویر و فایل ها است.

این ماژول برای دروپال 6 وابسته به ماژول CCK است و برای دروپال 7 به ماژول های داخل هسته دروپال نیاز دارد. جهت استفاده بهتر از این ماژول، مناسب است که ماژول IMCE را نیز در سایت خود نصب کنید تا بتوانید با استفاده از یک File Browser که این ماژول در اختیار شما قرار می دهد، فایل های آپلود شده قبلی را بیابید و استفاده کنید.

نصب ماژول FileField Sources

ماژول FileField Sources را از سایت دروپال دانلود کنید و آن را در دایرکتوری ماژول های دروپال یعنی sites/all/modules بریزید. همین طور ماژول IMCE را نیز دانلود کرده و فولدر ماژول ها آن را extract کنید. برای فعال سازی هر دو ماژول، به صفحه مدیریت ماژول های دروپال در سایت بروید.

ماژول FileField Sources را در گروه FIELDS بیابید و فعال کنید.

نصب ماژول FileField Sources

ماژول IMCE را که در گروه MEDIA قرار دارد نیز فعال کنید:

نصب ماژول IMCE

سپس دکمه ذخیره را بزنید تا ماژول ها نصب شوند.

تنظیم فیلد تصویر یا فایل برای استفاده مجدد

برای استفاده از ماژول FileField Sources باید فیلد هایی از جنس فایل یا تصویر داشته باشید. با نصب این ماژول، در تنظیمات فیلد های فایل و تصویر، گزینه های جدیدی اضافه می شوند. در شکل زیر یک فیلدست را با عنوان FILE SOURCE در تنظیمات یک فیلد تصویری مشاهده می کنید:

تنظیم فیلد تصویر یا فایل برای استفاده مجدد در دروپال

گزینه های مختلف این ماژول برای استفاده مجدد از تصاویر عبارتند از:

  1. روش پیش فرض آپلود (Upload): این گزینه همان ویجت آپلود فایل دروپال است که هسته دروپال آن را تامین می کند.
  2. مرورگر فایل IMCE: با استفاده از این گزینه می توانید، فایل های آپلود شده در دایرکتوری files سایت دروپالی خود را مرور کرده و انتخاب کنید.
  3. فایل تصویر در سایت دیگر (Remote URL): این گزینه امکان وارد کردن تصویر از یک سایت دیگر در اینترنت، را به سایت دروپالی شما فراهم می کند.
  4. کلیپ بورد (Paste from clipboard): این گزینه امکان آپلود تصویری که در سیستم شما کپی شده و درون کلیپ بورد قرار دارد، را فراهم می کند.
  5. ارجاع دستی به فایل های موجود (Autocomplete reference): با استفاده از این ویژگی می توان فایل های آپلود شده قبلی در دروپال را جستجو و مجددا استفاده کرد.
  6. انتخاب فایل های یک دایرکتوری در دروپال (File attach): در این روش، فایل هایی که با استفاده از FTP یا هر روش دیگری مستقیماً در فولدر فایل های دروپال قرار گرفته باشند، قابل استفاده در فیلد تصویر/فایل می شوند.

ضمیمه کردن مجدد فایل ها و تصاویر در محتوا

بعد از ذخیره تنظیمات File Source، به صفحه افزودن محتوا بروید. مشاهده می کنید که تغییراتی در ویجت ارسال فایل/تصویر ایجاد شده است. در واقع به صورت tab در آمده است، در هر tab یکی از گزینه هایی که در در تنظیمات فایل سورس انتخاب کرده اید را مشاهده می کنید. با انتخاب هر روش ویجت ارسال یا ضمیمه کردن فایل را به آن روش مشاهده می کنید. برای نمونه در شکل زیر به صورت پیش فرض ویجت آپلود فایل مشاهده می شود.

ضمیمه کردن مجدد فایل ها و تصاویر در محتوا در دروپال:

انتخاب فایل با مرورگر فایل IMCE

با کلیک روی گزینه File Browser، لینک browse را مشاهده می کنید.

انتخاب فایل با مرورگر فایل IMCE در دروپال

با کلیک روی این لینک، مرورگر فایل IMCE در یک پنجره جدید باز می شود، می توانید فایل مورد نظر خود را بیابید و روی آن دابل کلیک کنید تا انتخاب شود.

مرورگر فایل IMCE در دروپال

اندکی بعد، فایل انتخاب شده را در لیست فایل های ضمیمه شده فیلد مشاهده می کنید:

لیست فایل ها و تصاویر آپلود شده فیلد در دروپال

استفاده از فایل تصویری از سایت دیگر

با رفتن به تب Remote URL می توانید، تصویری از سایت دیگری را در سایت دروپالی خود وارد کنید. باید آدرس اینترنتی کامل آن تصویر را که با http شروع می شود، در تکست فیلد این گزینه قرار بدهید و دکمه Transfer را بزنید.

استفاده از فایل تصویری از سایت دیگر در یک سایت دروپالی

پس از گذشت زمانی، فایل مورد نظر در سایت دروپالی شما وارد شده و جزو فایل های ضمیمه آن فیلد مشاهده می شود.

ارسال فایل موجود در کلیپ بورد

تب Clipboard جهت ارسال فایلی است که در کامپیوتر خود کپی کرده اید و محتوای آن درون کلیپ بورد قرار دارد. یک تکست فیلد برای این گزینه مشاهده می کنید. ابتدا نام فایل مورد نظر را بنویسید. سپس با استفاده از کلید های ترکیبی ctrl + v آن را paste نمائید. مشاهده می کنید که این ویجت شروع به آپلود فایل می کند. پس از گذشت زمانی، ضمن اینکه فایل در سایت آپلود می شود، در لیست فایل های ضمیمه فیلد نیز مشاهده می شود.

ارسال فایل موجود در کلیپ بورد به فیلد دروپال

باید توجه داشته باشید که این مسئله فقط در بعضی از مرورگر های وب امکان پذیر است. نسخه های جدیدتر فایرفاکس و کروم از این قابلیت پشتیبانی می کنند.

جستجوی دستی ارجاع فایل های موجود

اطلاعات همه فایل هایی که قبلا با سیستم دروپال آپلود شده اند، در جداولی در دروپال ذخیره می شود. با استفاده از گزینه Reference existing می توانید آنها را جستجو کنید. ویجت این بخش به صورت auto complete است، می توانید قسمتی از نام فایل مورد نظر خود را بنویسید و از لیست نتایج جستجو، آن را بیابید و انتخاب کنید.

جستجوی دستی ارجاع فایل های موجود در دروپال

سپس با کلیک بر روی دکمه Select آن فایل در لیست فایل های این فیلد نیز ضمیمه می شود.

انتخاب فایل های یک دایرکتوری در دروپال

بعضی از فایل ها حجم زیادی دارند و آپلود آن از طریق صفحات مدیریتی سایت، مشکل است. ممکن است با قطع اینترنت مواجه بشوید و مجددا باید فایل را از ابتدا آپلود کنید. برای فایل های با حجم بالا بهتر است از FTP استفاده کنید و فایل ها را از طریق آن در هاست سایت خود آپلود کنید. برای اینکه بتوانید چنین فایل هایی را که خارج از برنامه دروپال آپلود کرده اید به فیلد ضمیمه کنید، از گزینه File attach استفاده کنید.
ولی برای استفاده از این گزینه، باید از قبل دو کار را انجام داده باشید:

  1. در تنظیمات فیلد در قسمت فایل سورس، باید مشخص کنید که فایل های خود را در چه فولدری آپلود کرده اید. این فولدر باید حتما در دایرکتوری فایل های دروپال سایت قرار گرفته باشد.
  2. فایل ها را با استفاده از FTP در هاست سایت خود در فولدر تعیین شده، قرار بدهید.

تنظیمات فایل فیلد سورس برای انتخاب فایل های یک دایرکتوری در دروپال

سپس می توانید در فیلد، گزینه File attach را انتخاب کنید. در این گزینه فهرستی از فایل هایی که در فولدر تعیین شده، قرار دارد به شما نشان داده می شود و می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. نهایتاً Attach را می زنید و فایل مورد نظر را در لیست فایل های ضمیمه شده فیلد مشاهده می کنید.

انتخاب فایل های یک دایرکتوری در دروپال در دروپال

نظرات

ماژول خیلی مفید و خوبی هست.
قصد داشتم توی دروپال کار در موردش بنویسم، البته هیچوقت به خوبی این مطلب نمی‌شد.
ممنون

عالی بود واقعاٌ

تصویر admin
مجتبی خان! نظر لطفتون هست

ممنون از اینکه این ماژول رو معرفی کردید. ماژول پر کاربردیه واقعا.

تصویر admin
علی آقا! حق با شماست، ماژول بسیار مفیدی هست. خودم هم دارم سعی می کنم بیشتر از کاربردهاش استفاده کنم.

خسته نباشید .
این تنظیم فیلد دقیقا کجاست ؟ بعد از انجام تمام مراحل

تصویر admin
آقا میثم! تنظیم فیلد در مدیریت فیلد های همان نوع محتوایی است که فیلد فایلی را به آن اضافه کرده اید. مثلا شما یک نوع محتوای article دارید، در قسمت مدیریت فیلد های آن، یک فیلد تصویر و یا فایل اضافه کرده اید، در همان جا تنظیمات آن فیلد را می توانید ویرایش کنید. وقتی ماژول filefield sources فعال باشد، در این صفحه تنظیمات، گزینه هایی که در این مقاله ذکر شده است را مشاهده می کنید.

درود . بازم اسپم میشه تشکر کنم ولی بازم ممنون . فقط به عنوان یک دروپالی تازه کار یه سوال داشتم که البته اگه به صورت یک مقاله کامل باشه خیلی بهتر هستش ( جواب خلاصه هم اینجا بدین که عالی میشه ). روش دسته بندی یا catgory و ایجاد محتوا مثل مقاله در صفحه های دیگه که البته در منو به صورت یک دسته بندی قرار بگیره . یه چیز مثل بلاگ خودتون که متن بلاگ در صفحه بلاگ قرار میگیره ولی در صفحه اصلی نشون داده نمیشه

تصویر admin
بهروز خان، موضوع خوبی هست انشاءالله در مورد بخش های مختلف دروپالیکا و اینکه چطوری درست شدن یک سریال مقاله ای می نویسم. بسیاری از قسمت هایی که می بینید بلوک هایی هستند که با ماژول Views درست شده اند، که وسیله قدرتمندی برای ایجاد نمایش مختلف و متنوع از محتوای سایت است. دسته بندی خاص سایت که قسمت اصلی سایت است به استثنای بلاگ، با ماژول book که در هسته دروپال قرار دارد، درست شده است.

آیا دروپال برای استفاده در سایت خبری مناسبه؟
و اینکه دروپال در بازدیدهای بالا و فشار به اصطلاح کم نمیاره؟

تصویر admin
بله مناسب هست. در مورد فشار به سایت، باید بگویم در صورتی که ترافیک سایت افزایش بیابد و یا حجم داده های سایت بیشتر شود، نیاز به بررسی عملکرد و کارآیی آن توسط فردی که تجربه خوبی در زمینه دروپال دارد، آن را بررسی و بهینه سازی کند.

خیلی ممنون برادر. ماژول عالی ای هست.

ارسال نظر