افزودن آیتم های جدید به لینک های زمینه ای دروپال با ماژول Custom Contextual Links

افزودن آیتم های جدید به لینک های زمینه ای دروپال با ماژول Custom Contextual Links

ماژول Contextual Links در دروپال

هسته دروپال 7 حاوی ماژول Contextual Links است. با فعال کردن این ماژول در دروپال 7، به بعضی از قسمت های سایت، لینک های زمینه ای اضافه می شود.

ماژول Contextual Links در دروپال

برای نمونه در تصویر بالا مشاهده می کنید که چطور روی یک بلوک لینک های زمینه ای نمایش داده می شوند. با ماوس روی یک بلوک رفته ایم، در کنار آن یک چرخ دنده می بینیم که رفتن روی آن، دور قسمتی از صفحه که دارای لینک زمینه ای است، حاشیه مقطعی نمایان می شود. با کلیک روی علامت چرخ دنده یک منو باز می شود که تعدادی لینک عملیاتی مرتبط با این قسمت از صفحه را نشان می دهد.

لینک های Contextual راه سریعی برای دسترسی به صفحات تنظیمات و مدیریت بخش های مختلف دروپال فراهم می کنند در حالی که برای دسترسی به آنها احتمالا باید در مدیریت سایت چند لینک را کلیک کرد تا به محل مورد نظر رسید.

مثلا در اینجا چون روی بلوک یک منو رفته ایم، لینک های مدیریتی مرتبط با آن را نمایش می دهد. به صورت معمول این لینک ها توسط ماژول های موجود در سایت به اینجا اضافه می شوند. امکان افزودن لینک مورد نظر مدیر سایت به این جا به صورت معمول در واسط کاربری دروپال وجود ندارد ولی با استفاده از ماژول Custom Contextual Links می توان به این منوهای زمینه ای تعدادی لینک جدید را اضافه کرد.

نصب ماژول Custom Contextual Links در دروپال

نصب این ماژول در دروپال، مانند بسیاری از ماژول های دیگر ساده است. ابتدا باید فایل فشرده ماژول Custom Contextual Links را از سایت دروپال دانلود کنید. سپس آن را در فولدر ماژول ها دروپال (sites/all/modules) از حالت فشرده خارج کنید.

بعد از اینکه فایل های ماژول را در کنار سایر فایل های دروپال قرار دارید، باید خود سایت را در مرورگر باز کنید. به صفحه مدیریت ماژول های دروپال (admin/modules) بروید.

به دنبال گروه Custom Contextual Links بگردید. پنج ماژول جدید را در این گروه می بینید:

نصب ماژول Custom Contextual Links در دروپال

با توجه به نیاز خود، ماژول های مورد نیاز را فعال کنید. مثلا ماژول Custom Contextual Links – Blocks با منو های زمینه ای بلوک ها ارتباط دارد.

در اینجا همه ماژول های موجود در این بسته را نصب می کنم.

مدیریت لینک های زمینه ای با ماژول Custom Contextual Links در دروپال

برای استفاده از این ماژول و افزودن لینک های جدید زمینه ای، باید به صفحه مدیریت این ماژول بروید. ابتدا باید به صفحه پیکربندی (configuration) دروپال بروید. در گروه User Interface بایستی روی لینک Custom Contextual Links کلیک کنید تا وارد صفحه این ماژول بشوید.

لینک هایی که قبلا اضافه شده اند در این صفحه نمایش داده می شوند. در صورتی که بار اول است که ماژول را نصب کرده اید، فقط اکشن لینک های افزودن لینک را می بینید:

مدیریت لینک های زمینه ای با ماژول Custom Contextual Links در دروپال

افزودن لینک زمینه ای به بلوک در دروپال

به صورت معمول، وقتی روی بلوک جستجوی دروپال می رویم فقط یک لینک زمینه ای داریم که مربوط به پیکربندی بلوک است:

بلوک جستجوی دروپال

برای نمایش نمونه ای از کاربرد این ماژول می خواهیم به بلوک Search لینک صفحه تنظیمات جستجوی محتوای دروپال را اضافه کنیم.

مسیر صفحه تنظیمات جستجو (Search settings) در دروپال admin/config/search/settings است.

حال به صفحه Add new link در Custom Contextual Links می رویم. این صفحه حاوی یک فرم است.

افزودن لینک زمینه ای به بلوک در دروپال

در فیلد Title عنوان لینک را می نویسیم. در فیلد URL آدرس لینک را می نویسیم. در اینجا مسیر داخلی صفخه تنظیمات جستجو را قرار می دهیم.

در گروه Options، باید انتخاب کنیم که محل نمایش این لینک کدام قسمت از سایت است. از قسمت Link Type گزینه Block را انتخاب می کنیم، چون می خواهیم به لینک های زمینه ای یک بلوک اضافه شود.

از بین بلوک های موجود در سایت نیز، بلوک مورد نظر خود یعنی Search form را انتخاب می کنیم. در نهایت دکمه Save Link را در انتهای فرم کلیک می کنیم.

حالا به صفحه مدیریت Custom Contextual Links باز می گردیم و در جدول لینک ها، مورد اضافه شده را می بینیم.

وقتی به صفحه سایت که بلوک جستجو در آن قرار دارد برویم، نیز می توانیم در لینک های زمینه ای آن، آیتمی که خودمان اضافه کرده ایم را مشاهده کنیم.

Custom Contextual Links

مجوز های دسترسی ماژول Custom Contextual Links

این ماژول فقط یک مجوز (permission) جدید به دروپال اضافه می کند. این پرمیشن Add custom contextual links است که مجوز دسترسی به صفحه مدیریت این ماژول و فرم افزودن لینک های زمینه ای را تعریف می کند.

باید دقت داشته باشید که خود لینک های زمینه ای توسط ماژول Contextual Links که در هسته دروپال قرار دارد، تولید می شوند. این ماژول مجوز دسترسی خاص خود را دارد (Use contextual links) که مشخص می کند چه نقش هایی می توانند لینک های زمینه ای را مشاهده کنند.

توضیحات بیشتری درباره ماژول Custom Contextual Links

می توان لینک های زمینه ای را با استفاده از این ماژول به موارد زیر اضافه کرد:

 • یک محتوای مشخص در سایت (node)
 • همه محتواهای از یک نوع خاص (node type)
 • همه محتواها
 • یک بلوک مشخص
 • همه بلوک ها
 • همه view ها
 • همه display های یک view مشخص
 • بعضی display های یک view

عملیات هایی که به صورت خاص برای محتوا های سایت می توان اضافه کرد عبارتند از:

 • افزودن/حذف حالت Sticky به محتوای سایت
 • انتشار/عدم انتشار محتوای سایت
 • نمایش/عدم نمایش محتوا در صفحه اصلی سایت

نظرات

با سلام و خسته نباشید
بابت مطالب خوبتون سپاسگزارم

با تشکر

تصویر admin
جناب ستارزاده، از همراهی شما تشکر می کنم.

به نام خدا
ممنون از مطلب خوبتون
ایام به کام

ارسال نظر