ماژول autocomplete_deluxe تکمیل خودکار فیلد تگ دروپال

ماژول autocomplete deluxe فیلد تگ گذاری متفاوت برای دروپال

فیلد تگ گذاری autocomplete در دروپال

سیستم دسته بندی دروپال یا Taxonomy، امکان درست کردن نظام های مختلف دسته بندی را فراهم می کند. می توان یک نظام دسته بندی ایجاد کرد و در آن تگ های مطالب را ذخیره کرد. در دروپال 6 این ویژگی در تنظیمات vocabulary انجام می شد ولی در دروپال 7 که دسته بندی مطالب باید با افزودن یک فیلد Term reference به نوع محتوا پیاده سازی می شد به صورت یک widget برای آن فیلد در آمد.

برای این کار باید یک فیلد Term reference به نوع محتوای مورد نظر اضافه کرد. این فیلد باید طوری تنظیم شود که محدودیت تعداد نداشته باشد و به میزان نامحدودی مقدار برای آن ذخیره کرد. همین طور در تنظیمات widget مربوط به آن فیلد نوع Autocomplete term widget (tagging) را برای آن انتخاب کرد.

فیلد مرجع واژه تنظیمات ویجت ها در دروپال

در این صورت ورودی اطلاعات به صورت زیر در می آید:

ویجت تگ برای فیلد مرجع واژه در دروپال

ضمن اینکه میتوان مقادیر را با کامای انگلیسی (,) از یکدیگر جدا کرد و تعداد نامحدودی واژه یا عبارت را نوشت، به صورت autocomplete است یعنی با تایپ عبارت و یا واژه، موارد مشابه که در دیتابیس ذخیره شده اند، نیز جستجو شده و نمایش داده می شوند و می توان آن ها را انتخاب کرد.

لیست تگ های موجود برای ویجت تگ دروپال

واژه ها و یا عباراتی که از قبل وجود ندارند، نیز در موقع ذخیره مطلب، در سیستم دسته بندی دروپال ذخیره می شوند.

مشکلات ویجت تگ گذاری autocomplete در دروپال

با اینکه این ویژگی، امکان بزرگی را در اختیار برنامه نویس دروپال قرار می دهد، ولی مانند بسیاری از ویژگی های دروپال، ساده و برنامه نویس پسند است و کاربران معمولی تر و مدیران غیر حرفه ای سایت ها، برای کار با آن مشکل خواهند داشت. خصوصا در زبان فارسی که حرف واو بر روی کیبورد با کامای انگلیسی یکی است، فردی که تگ ها را در فیلد وارد می کند، باید برای جدا سازی واژه ها و عبارت مرتبا زبان صفحه کلید را تغییر دهد تا بتواند کامای انگلیسی را وارد کند. همچنین این ویجت شکل زیبایی ندارد و ممکن است کاربر عادی سایت دقیقا متوجه نباشد که چگونه از آن استفاده کند.

ویجت تکمیل خودکار لوکس با ماژول Autocomplete Deluxe

مشکلاتی که بیان شد، با نصب ماژول Autocomplete Deluxe حل می شوند. این ماژول استایل زیبایی به یک فیلد term reference که برای تگ گذاری تعیین شده است، می دهد. هر واژه یا عبارت (term) در این ویجت به صورت یک مستطیل در می آید. در کنار هر یک نیز یک علامت ضربدر برای حذف آن واژه یا عبارت وجود دارد.

ویجت آوتوکمپلیت دولوکس برای فیلد مرجع واژه دروپال

برای افزودن واژه ها و عبارت های جدید می توان به آسانی در این فیلد تایپ کرد. با تایپ حروف در این ویجت، فهرستی از تگ های موجود که مشابه متن تایپ شده هستند، نیز در زیر آن نمایش داده می شود که قابل انتخاب هستند.

لیست تگ های موجود در ویجت آوتوکمپلت دولوکس دروپال

در صورتی که عبارت تایپ شده در تگ های موجود، یافت نشود، ویجت دولوکس این موضوع را به شما اطلاع می دهد و می توانید آن را اضافه کنید.

افزودن تگ جدید به ویجت آوتوکمپلت دولوکس دروپال

نصب ماژول Autocomplete Deluxe در دروپال

ماژول Autocomplete Deluxe مانند سایر ماژول ها در دروپال نصب می شود. لینک دانلود ماژول در سایت دروپال را در لینک های ضمیمه مشاهده می کنید. این ماژول برای دروپال 7 موجود می باشد. با نصب این ماژول widget جدیدی به مدیریت فیلد های دروپال اضافه می شود. برای استفاده از این امکانات این ماژول باید یک فیلد تگ گذاری به صورتی که توصیف شد، در سایت دروپالی خود داشته باشید. در تنظیمات نوع ویجت (widget type) این فیلد می توانید گزینه Autocomplete Deluxe را انتخاب کنید و ذخیره کنید.

انتخاب ویجت اوتوکمپلت دولوکس برای فید تگ دروپال

فرم المنت Autocomplete Deluxe برای برنامه نویس دروپال

ماژول Autocomplete Deluxe یک فرم المنت نیز برای برنامه نویسان ماژول دروپال نیز ارائه می کند. با نصب این ماژول می توانید در ماژولی که خودتان پیاده سازی می کنید از این ویجت روی فرم المنت های مورد نظر خود استفاده کنید. در مطلب دیگری در بخش برنامه نویسی ماژول به آن می پردازیم.

نظرات

ماژول خیلی مفیدی هست. ممنون بابت معرفیش.

ارسال نظر