فراهم کردن داده ها یا امکانات در دروپال برای مصرف اپلیکیشن های موبایل و وب

فراهم کردن داده ها یا امکانات در دروپال برای مصرف اپلیکیشن های موبایل و وب

دنیای سرویس گرا

در دنیای امروز برنامه ها، صرفاً متکی به امکانات و ویژگی های که خود پیاده می کنید، نیستید. بلکه این امکان وجود دارد که به صورت رایگان یا با صرف هزینه از امکاناتی که سایرین فراهم می کنند، بهره ببرید. یا به عبارت دیگر، سرویس هایی که دیگران ارائه می کنند را در اپلیکیشن وب، موبایل یا دسکتاپ خود به کار بگیرید بدون اینکه نیاز باشد تمام منطق آن را خودتان پیاده کرده باشید.

نمونه هایی از سرویس ها

مثلا می توانید به آسانی از سرویس Google Map استفاده کنید و در سایت یا اپلیکیشین موبایل خود، روی نقشه موقعیت یابی انجام دهید یا محل های از پیش تعیین شده ای را نمایش بدهید. می توانید از سرویس reCaptcha استفاده کنید که پست های اسپم در فرم ها را کاهش بدهید. بعضی سرویس ها امکانات عملیاتی در اختیار شما قرار می دهند و بعضی دیگر داده و محتوا با فرمت های مختلف ارائه می کنند.

دنیای سرویس گرا

سایت شما به عنوان سرویس دهنده

این امکان وجود دارد که شما زمانی به عنوان سرویس دهنده باشید. مثلا عملیاتی را در سایت خود انجام بدهید و امکان استفاده از آن را از روشهای معمول وب سرویس ها در اختیار سایرین قرار بدهید. همچنین نیازی نیست لزوماَ سرویس خود را به صورت عمومی در اختیار همه قرار دهید بلکه سرویس های شما می تواند توسط اپلیکیشن های تحت وب و موبایل خودتان به کار گرفته شود.

یک اپلیکیشن موبایل روی هر پلت فرمی مثل Android یا iOS را در نظر بگیرید که باید محتوای موجود در وب سایت را دریافت کند. یا سایت دیگری که باید یک لیست قیمت از سایت شما دریافت کند. یا یک اپلیکیشن تحت وب یا موبایل که باید در سایت ثبت نام کند یا سفارش ثبت کند.

ارائه سرویس با دروپال

تمرکز ما در دروپالیکا، روی سایت هایی است که با فریم ورک مدیریت محتوای دروپال راه اندازی می شوند. دروپال سیستم قدرتمند و انعطاف پذیری برای مدیریت محتواهای بی شمار از هر نوعی است که از عهده هر کاری در وب بر می آید. این سیستم به طرز شگفت آوری قابل توسعه برای هر نوع پروژه ای است.

ارائه سرویس با دروپال

بنابراین یک سایت دروپالی باید بتواند امکانات و داده های موجود در سایت را از راه های مختلف در اختیار سایر اپلیکیشن های وب و موبایل قرار بدهد. طبیعتا با دروپال می توان این کار را با روش های مختلفی انجام داد.
می توان بر بستر دروپال ماژول هایی را برنامه نویسی کرد و توسعه داد، که داده ها را برای مصرف اپلیکیشن های دیگر فراهم کنند. همچنین می توان از ماژول های آماده و فوق العاده ای که وجود دارند استفاده کرد و سرویس ارائه داد.
یکی از ماژول های معتبر و قوی در این زمینه ماژول Services است که محتوا و بسیاری از امکانات اولیه در دروپال را می توان با پیکربندی آن به سرعت از طریق وب سرویس ارائه داد. همین طور می توان با استفاده از ماژول Views و چند ماژول دیگر، داده های تولید شده را به شکل های قابل مصرف نظیر json یا xml برای اپلیکیشن های موبایل یا وب فراهم کرد.

در مقاله های آینده در دروپالیکا بیشتر به این موضوعات خواهم پرداخت.

ارسال نظر