تولید آدرس های تر و تمیز توسط هسته دروپال

تصویر تنظیمات آدرس های تر و تمیز در هسته دروپال

موتور های جستجوگر انتظار دارند که آدرس های صفحات سایت شما (URL های سایت) تمیز و خوانا باشند به صورتی که توسط کاربران سایت نیز قابل فهم و یا حفظ کردن باشد. برای نمونه آدرس http://drupalika.org/book/drupal/module/devel بسیار بهتر از آدرس http://drupalika.org/index.php?q=node/38 که حاوی query string است و یا حتی بهتر از آدرس http://drupalika.org/index.php?q=book/drupal/module/devel می باشد.

در این صورت موتورهای جستجوگر ارزش بیشتری برای سایت شما قائل می شوند و به اصطلاح آدرس های سایت شما برای موتورهای جستجوگر دوست داشتنی (Search Engine Friendly) می شوند.

یکی از ویژگی های ارزشمندی که هسته دروپال ارائه می کند، امکان تولید آدرس های تمیز و مرتب برای صفحات مختلف سایت است. دروپال این امکان را با استفاده از ماژول rewrite که در وب سرور آپاچی موجود است، پیاده می کند به این صورت به جای اینکه از آدرس http://drupalika.org/index.php?q=node/38 که حاوی query string است (که برای یافتن مطلب مورد نظر در سایت توسط برنامه PHP لازم است) استفاده کنید می توانید آدرس http://drupalika.org/node/38 را وارد کنید. تنظیمات دروپال در فایل .htaccess در ریشه دروپال به آپاچی می فهماند که آدرس اصلی http://drupalika.org/index.php?q=node/38 است و به این صورت برنامه PHP سایت دروپالی نیز با مشکلی برای یافتن مطلب مورد نظر و نمایش صفحه مواجه نمی شود.

نکته دیگری که به تمیز بودن آدرس های صفحات در دروپال کمک می کند این است که تشخیص صفحه در دروپال با استفاده از آرگومان q در query string انجام می شود. این ویژگی هوشمندانه، بر خلاف برخی دیگر از سیستم مدیریت محتواها است که آرگومان های زیادی را در query string برای تشخیص صفحه به کار می برند. به این صورت دروپال، در تنها آرگومان query string خود یعنی q، مقداری را که کاملا شبیه آدرس های اینترنتی است و به آن path گفته می شود، می گیرد مثل node/38. به این ترتیب در تنظیمات آپاچی نیز می تواند به راحتی تنظیم کند که هر مقداری که پس از آدرس اصلی سایت قرار داشت را به عنوان مقدار آرگومان q به اسکریپت دروپال ارسال کند.

برای فعال سازی آدرس های تمیز (clean url) در دروپال باید ابتدا اطمینان داشته باشید که ماژول mod_rewrite در وب سرور آپاچی نصب و فعال شده است. همین طور فایل .htaccess ریشه دروپال به درستی در ریشه سایت شما قرار داشته باشد. سپس کافی است در قسمت Configuration > Search and metadata > Clean URLs چک باکس Enable clean URLs را بزنید. پس از آن آدرس های صفحات به صورت تمیز و محبوب موتورهای جستجوگر در خواهد آمد.

نظرات

نمیشه مثل وردپرس مثلا بهش یه دستور خودت بدی بگی مثلا اولش نام دسته بندی باشه و بعدش نام عنوان مطلب و... ؟

ارسال نظر