دانلود دروپال

دانلود دروپال

این مطلب برای افرادی است که تازه با دروپال آشنا شده اند و پرسش های زیادی در این باره در ذهن دارند. در گذشته در مطلبی با عنوان «دروپال چیست» به صورت بسیار مختصری درباره فریم‌ورک مدیریت محتوای دروپال صحبت کرده ام. بنابراین در ابتدا مطالعه این مقاله را که صرفاً یک مقدمه است توصیه می کنم.

دروپال 8

در بخش بسیار زیادی از مطالب دروپالیکا، ابعاد مختلف دروپال مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. ولی با توجه به اینکه به زودی نسخه جدید دروپال، یعنی دروپال 8 منتشر می شود، بیشتر مطالبی که با تگ «دروپال 8» تا کنون منتشر شده اند، به صورت مقدماتی امکانات و ویژگی های اولیه دروپال را مورد توجه قرار می دهند.

دروپال را از کجا دانلود کنم؟

سوال مهمی که ممکن است در ابتدای راه برای افرادی که اسم دروپال را شنیده باشند، پیش بیاید این است که برنامه دروپال را از کجا دانلود و دریافت کنند. در این مطلب به این موضوع ساده و مهم می پردازیم.

تنها منبع معتبر دانلود دروپال

سایت رسمی دروپال همیشه مهمترین، اصلی ترین و معتبرترین منبع شما برای دریافت فایل ها و مستندات دروپال باید باشد.

 سایت های زیادی هستند که با اسامی مختلف، نسخه های فشرده برنامه دروپال را برای دانلود در اختیار شما قرار می دهند. ولی در واقع هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نسخه مورد نظر خود را از سایت دروپال دریافت نکنید.

به نسخه های فارسی شده دروپال نیازی ندارید

حتی شما به اینکه از هر جایی، نسخه فارسی شده دروپال را بگیرید، نیازی ندارید. چرا؟ چون امکانات ایجاد یک سایت چند زبانی و خصوصا راه اندازی یک سایت دروپالی به زبان فارسی هیچ نیازی به نسخه های هک شده دروپال ندارد و شما به آسانی می توانید خودتان با انجام چند مرحله ساده و مشخص، دروپال را برای مصرف یک سایت ایرانی و فارسی زبان آماده کنید.

زبان فارسی در دروپال و تاریخ شمسی

می توانید در مقاله «دروپال فارسی» و «دروپال فارسی: ماژول Localization update» مطالعه کنید که چطور یک سایت مبتنی بر هسته اصلی دروپال را فارسی کنید. همچنین مقاله «تاریخ شمسی دروپال با ماژول Calendar Systems» به شما می آموزد که چگونه می توانید تاریخ را در دروپال بر اساس گاهشماری شمسی نمایش دهید.

دانلود هسته اصلی دروپال

بنابراین چیزی که در ابتدا به آن نیاز دارید، دریافت فایل فشرده یکی از نسخه های موجود دروپال است. سایت رسمی دروپال مرجع شما است. آدرس این سایت https://www.drupal.org است.

در قسمت Download and Extend که در منوی بالای این سایت می بینید، می توانید خودتان را به لینک دانلود دروپال برسانید. آدرس این صفحه https://www.drupal.org/download است.

در این صفحه به منبع معتبری برای دانلود هسته دروپال، ماژول های دروپال، پوسته های دروپال، توزیع های دروپال و ترجمه های دروپال دسترسی دارید.

دانلود دروپال از سایت رسمی دروپال

در حال حاضر (آبان 1394) دکمه سبز رنگ در این صفحه یا تب Drupal Core صفحه ای است که لینک های دانلود دروپال را در اختیار شما قرار می دهد.

آدرس صفحه دانلود دروپال این است: https://www.drupal.org/project/drupal

جدول موجود در انتهای این صفحه، لینک مستقیم به دانلود نسخه های مختلف دروپال فراهم می کند. اطلاعاتی که در جدول می بینید در ستون اول شامل شماره نسخه یا Version است. در ستون دوم لینک دانلود در دو فرمت zip یا  tar.gz موجود است که می توانید با کلیک روی هر یک از این دو لینک دروپال نسخه مورد نظر را دریافت کنید.

لینک زیر جدول یعنی View all releases شما را به صفحه ای هدایت می کند که هم نسخه های پیشین دروپال را می توانید، دریافت کنید.

دانلود دروپال از سایت رسمی دروپال

نسخه/شماره Version دروپال

دروپال چند نسخه اصلی دارد که هر یک دارای زیر نسخه هایی هستند که به مرور با افزودن آپدیت ها و تصحیحات جدید ارائه می شوند. الان (آبان 1394) به صورت رسمی دروپال 6 و دروپال 7 ساپورت می شود. دروپال 7.41 یعنی 41 امین آپدیت دروپال 7. یا دروپال 6.37 یعنی 37 امین آپدیت دروپال 6.

همچنین دروپال 8 در آستانه انتشار نهایی است که قدری شماره نسخه های آن متفاوت است ولی به هر صورت شماره اول 8 نسخه ای که می گیرید 8 است و شماره های بعد آپدیت آن را نشان می دهد. در حال حاضر آخرین نسخه دروپال 8 عبارت از 8.0.0-rc3 است که اولین نسخه انتشار نهایی آن 8.0.0 خواهد بود.

ارسال نظر