نمایش فرم تماس دروپال در بلوک با ماژول Mini Panels

نمایش فرم تماس دروپال در بلوک با ماژول Mini Panels

ماژول contact در هسته دروپال قرار دارد و با استفاده از آن می توانید یک فرم تماس با امکان ارسال ایمیل، برای سایت ایجاد کنید. چیزی که این ماژول در اختیار شما قرار می دهد، یک صفحه است که حاوی فرم ارسال ایمیل است. آدرس این صفحه /contact است.

بعضی طراحان مایل هستند که یک فرم تماس را در تمام صفحات خود یا دست کم در صفحه اول در محلی مثل در فوتر قرار بدهند، بنابراین یک دروپال کار، ناچار است که فرم تماس را در جایی از هر صفحه دیگر سایت نمایش بدهد که با روند طبیعی ماژول contact متفاوت است.

روش های مختلف نمایش فرم تماس دروپال در بلوک

مطابق معمول در دروپال، می توان با روش های متفاوتی فرم تماس را در بلوک قرار داد، از نصب ماژول هایی خاص این کار گرفته تا برنامه نویسی در خود پوسته ای که برای سایت مشخصی درست می کنیم. یا ممکن است ماژولی بنویسیم که فرم تماس را به صورت بلوک در اختیار دروپال قرار می دهد.

در این مقاله روش مورد علاقه، ایجاد بلوک حاوی فرم تماس با استفاده از بسته ماژول Panels است. این بسته ماژولی را در کمتر پروژه ای می توان نیافت. بنابر استفاده های زیادی که از این ماژول می شود، به کار گیری راه حلی از یک ماژول موجود در اکثر پروژه های دروپالی، راه حل بهتری می تواند باشد.

پیش فرض این مقاله، آشنایی شما با ماژول panels، نصب آن و روش کار با آن است.

نصب ماژول Mini Panels در دروپال

برای کاری که قرار است انجام بدهیم، باید ماژول Mini Panels را از بسته ماژولی Panels نصب کنید.

نصب ماژول Mini Panels در دروپال

خود این ماژول به ماژول های Panels و Chaos toolsوابسته است. بنابراین اگر آنها را نصب نداشته باشید، خود دروپال در موقع نصب از شما تاییدیه نصب آنها را می گیرد.

نمایش فرم تماس دروپال در بلوک

به صفحه ساختار (Structure) بروید. در آنجا لینک Mini panels را بیابید و کلیک کنید.

نمایش فرم تماس دروپال در بلوک

در صفحه جدید روی اکشن لینک Add کلیک کنید تا به صفحه افزودن مینی پنل جدید برسید.

در فیلد Administrative title یک نام انگلیسی برای مینی پنل خود در نظر بگیرید که در پنل مدیریتی نمایش داده می شود. در صورت نیاز توضیحی هم در فیلد Administrative description وارد کنید. اینها همه برای مستند سازی مدیریتی است.

در نهایت دکمه Continue را بزنید تا به مرحله بعد برسید:

در این صفحه نیازی نیست، تنظیم خاصی را انجام بدهید و دکمه Continue را بزنید.

صفحه ای مثل شکل بالا را مشاهده می کنید که باید Layout و نوع چینش کادر مینی پنل خود را در آن مشخص کنید. چون ما فقط می خواهیم یک فرم ساده را نمایش بدهیم همان یک ستون (columns: 1) برای کار ما کفایت می کند. بنابراین انتخاب خود را انجام داده و دکمه Continue را می زنیم.

صفحه جدید، تنظیمات مهمی دارد، چون در اینجا مشخص می کنیم که محتوای مینی پنل چه باشد. محتوای مینی پنل طبق هدف ما، فرم تماس است بنابراین باید آن را یافته و اضافه کنیم.

در کنار ناحیه Middle column روی آیکن چرخ دنده کلیک می کنیم تا منوی آن باز شود.

در این منو، لینک اول که Add content است را می زنیم. این لینک جهت افزودن محتوا به ناحیه است.

با کلیک روی Add content، کادر بالا باز می شود که در آن باید محتوایی که قرار است به ناحیه مشخص در مینی پنل، افزوده شود را انتخاب کنید. برای اینکه فرم تماس را اضافه کنید، از ستو سمت چپ، گزینه Widgets را انتخاب کنید. و وقتی گزینه های ستون سمت راست آن به روز شد، لینک Contact form را بیابید و کلیک کنید.

سپس کادر با تنظیمات فرم تماس آپدیت می شود. اگر مایل بودید تغییراتی در عنوان فرم بدهید، چک باکس Override title را فعال کنید. در هر صورتی برای تکمیل فرآیند اضافه شدن فرم تماس، دکمه Finish را بزنید.

همانطور که می بینید، پنل فرم تماس اضافه شده است.

حالا دکمه Finish در انتهای صفحه را کلیک کنید. بایستی پیغام زیر را در بالای صفحه ببینید که حاکی از موفقیت آمیز بودن ساخت مینی پنل است:

همچنین در جدول مینی پنل های موجود آن را ببینید:

اکنون به صفحه مدیریت بلوک های دروپال بروید. در قسمت بلوک های غیر فعال، بلوک جدید را مشاهده خواهید کرد که عنوان آن با Mini panel شروع می شود.

اکنون مختار هستید که بلوک جدید حاوی فرم تماس را به هر ناحیه ای از پوسته سایت اضافه کنید.

مثلا می بینید که فرم را به صورت بلوک در سایدبار پوسته بارتیک در دروپال 7 قرار داده ایم:

نظرات

سلام
ممکنه راه های اضافه کردن فایل حاوا اسکریپ و استایلcss به قالب رو شرح بدید
توی این صفحه هفت راه گفته شده اما نویسنده اش مشخصا از جایی کپی کرده و هیچ علمی نداره که به سوالات پاسخ بده و کپی رایت رعایت نکرده
ممکنه شما واضخ تر بگیرد کجا باید استفاده کنیم

http://blog.rastasoft.ir/%D9%87%D9%81%D8%AA-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D8...

اینم ادرس ایمیلم ممکنه هروقت نوشتید بهم اطلاع بدید
omid_bnt@yahoo.com

با تشکر

تصویر admin
امید خان، سلام از اینکه نظر نوشتید تشکر می کنم.
در مطلب «ساختن اسلایدر در تم دروپال با پلاگین jQuery Cycle» به صورت عملی و در کاربرد نحوه اضافه کردن فایل جاوا اسکریپت به تم توضیح داده شده است.
به صورت کلی برای اضافه کردن فایل سی اس اس یا جاوا اسکریپت جدید به پوسته سایت، فایل مورد نظر خود را در فولدر قالب مورد نظر قرار بدهید. سپس در فایل .info آن قالب باید این فایل را معرفی کنید. در این فایل برای معرفی فایل CSS خود، یک خط کد به این صورت اضافه می کنید:
stylesheets[all][] =animate.css
و برای جاوا اسکریپت یک چنین خطی:
scripts[] = script.js
البته چیزی که بعد از علامت مساوی می نویسید باید آدرس نسبی فایل نسبت به فایل .info باشد. امیدوارم واضح توضیح داده باشم. البته راه های دیگری هم برای افزودن فایل با برنامه نویسی موجود است.

عالی بود.باتشکر از راهنمایی شما

ارسال نظر