ماژول ها و پوسته هایی که در دروپال 8 حذف شدند

ماژول ها و پوسته هایی که در دروپال 8 حذف شدند

دروپال 8 جدیدترین نسخه از دروپال است که به مراحل پایانی توسعه و آماده سازی رسیده و بیش از پیش به انتشار رسمی آن نزدیک می شویم.

خیلی قبل تر، امکانات و تغییرات ظاهری دروپال 8 را برای دروپال‌کار ها بررسی کردم. البته از آن زمان تغییرات قابل توجه بیشتری در دروپال 8 به ظهور رسیده است. بعد از آن هم خطوط کلی تغییرات دروپال 8 را برای برنامه نویس های دروپال بیان کردم.

در این مقاله به بخش دیگری از تغییرات عمده در دروپال 8 نسبت به اسلاف خود می پردازم. این تغییرات شامل حذف برخی از ماژول ها و قالب های دروپال هستند که در نسخه های 6 و یا 7 موجود بودند.

ماژول بلاگ

ماژول بلاگ جزء ماژول های هسته دروپال 6 و دروپال 7 بود. امکان ایجاد بلاگ را به صورت ساده فراهم می کرد. البته در همین دو نسخه دروپال هم ماژول پر استفاده ای نبود، چرا که با استفاده از امکانات داخل هسته برای راه اندازی یک بلاگ به نحو بهتری می شد این کار را انجام داد. در این رابطه قبلا مقاله در دروپالیکا با عنوان «راه اندازی یک بلاگ در سایت با دروپال» منتشر شده است. با توجه به همین موضوعات، ماژول بلاگ در دروپال 8 حذف شده است چون این کار با content type (نوع محتوا)، فیلد ها و ماژول views که در هسته دروپال 8 موجود است، قابل انجام است.

این ماژول سنتی دروپال از این به بعد به صورت یک ماژول خارج از هسته (لینک این پروژه)، در سایت رسمی دروپال پیگیری می شود.

ماژول داشبورد

ماژول Dashboard در هسته دروپال 7 وجود داشت که از دروپال 8 حذف شده است. احتمالا عدم استقبال دروپال کار ها از این ویژگی و کم فایده بودن، منجر به حذف آن از دروپال شد. این ماژول هم به صورت یک ماژول خارج از هسته دروپال پیگیری می شود.

قالب گارلند

تم Garland، به صورت پیش فرض در دروپال 6 مورد استفاده قرار می گرفت. در دروپال هم وجود داشت با اینکه استفاده چندانی از آن نمی شد. در دروپال 8 این ماژول حذف می شود. این پوسته قدیمی دروپال هم به صورت یک پروژه خارج از هسته پیگیری می شود (لینک پروژه) تا احتمالا ضمن پیشرفت آن خارج از فضای بسته دروپال، در آینده برایمان جنبه نوستالوژیک داشته باشد.

ماژول Overlay

این ویژگی به دروپال 7 اضافه شده بود و امکان باز شدن صفحات مدیریتی روی صفحه ای در حال کار روی آن هستیم را فراهم می کرد. این ماژول طرفداران و مخالفان خود را داشت. من هم خیلی علاقه ای به این ماژول نداشتم و همواره آن را از سایت حذف می کردم. این ماژول از دروپال 8 حذف شده است. در عوض آن به تولبار بالای سایت یک دکمهBack to Site افزوده شده که امکان بازگشت به صفحه کاری از بخش مدیریت را فراهم می کند.

ماژول PHP Filter

این ماژول در دروپال 7 و دروپال 6 موجود بود. امکان نوشتن کد های PHP را در فرم های محتوایی که از فیلتر ها استفاده می کردند، فراهم می کرد. این امکان، ریسک های امنیتی جدی را در برداشت و در پی آن مخالفان زیادی دارد. ماژول PHP filter از دروپال 8 حذف شده ولی خارج از هسته به صورت ماژول مستقلی حیات خود را ادامه خواهد داد (لینک پروژه PHP).

ماژول نظر سنجی

ماژول Poll برای ایجاد نظرسنجی های چند گزینه ای در دروپال 6 و دروپال 7 موجود بود. امکانات ساده و مختصری برای ایجاد نظر سنجی به مدیر سایت می داد. نمی توان گفت ماژول بی فایده ای بود ولی شاید آن قدر استفاده عمده ای نداشت که به عنوان یک ماژول در هسته دروپال قرار بگیرد. این ماژول هم در دروپال 8 حضور نخواهد داشت ولی به صورت یک ماژول مستقل و خارج از هسته دروپال پیگیری خواهد شد.

ماژول Trigger

ماژول راه انداز یا Trigger در دروپال 6 و دروپال 7 مصارف عمده ای داشت ولی با وجود ماژول قوی Rules عملا در سایه قرار گرفته بود. یعنی امکاناتی که ارائه می کرد خیلی ساده بود و در عمل در برابر Rules عددی نبود. بنابراین با توجه به استفاده خیلی از ماژول های دیگر از Rules و حضور آن در بیشتر سایت های دروپالی، شاید دیگر دلیلی برای حضور آن در هسته دروپال نبود. ماژول قدیمی Trigger ولی به صورت مستقل در سایت دروپال در دسترس خواهد بود.

ماژول Profile

این ماژول در دروپال 6 وجود داشت و از دروپال 7 حذف شده بود. با وجود امکان افزودن فیلد به user دیگر دلیل برای وجود چنین ماژولی در دروپال وجود ندارد.

ماژول OpenID

این ماژول برای استفاده از سرویس OpenID در هسته دروپال 6 و دروپال 7 برای ورود به سایت (Authentication) به کار گرفته می شد. این ماژول محبوبیت چندانی نداشت و همین طور روش های ورود به سایت از طریق سایت های محبوب تر نیز رواج پیدا کرده است. این ماژول هم از دروپال 8 حذف می شود ولی به صورت یک ماژول مستقل خارج از هسته به کار خود ادامه می دهد.

ماژول لیست

ماژول List در دروپال 7 با API فیلد ارتباط داشت که با بهره گیری از آن، می توانستیم فیلد های فهرست در دروپال ایجاد کنیم. این ماژول، با ماژول Options ادغام می شود. کلمه list در زبان PHP جرء کلمات رزرو شده است، به دلیل عدم تطابق با استاندارد هایی که دروپال مایل به رعایت آنها است، این ماژول حذف می شود و کارکرد آن به ماژول Options که کارکرد های نزدیکی دارد، افزوده شده است.

ماژول اعداد

ماژول Number در دروپال 7 برای ایجاد فیلد های عددی استفاده می شود. ماژول های Number و Email در دروپال 8 حذف شده و کارکرد آن ها به هسته افزوده می شود.

در صورتی که مایل هستید خیلی سریع دروپال 8 را تست کنید از سایت simplytest.me استفاده کنید.

نظرات

خسته نباشی . ممنون

ارسال نظر