راه اندازی یک بلاگ در سایت با دروپال

راه اندازی یک بلاگ در سایت با دروپال

بخش های مختلف سایت دروپالیکا چطور ساخته شده اند؟

در این سلسله مقالات در مورد نحوه ساخت بعضی از بخش های سایت دروپالیکا می پردازم. در این بین ممکن است نکاتی مطرح شود که برای دروپال کارهای کم تجربه تر مفید باشد. این موضوع پیشنهاد یکی از بازدید کنندگان سایت دروپالیکا است. در این بخش نحوه راه اندازی بلاگ داخلی دروپالیکا بیان می کنم.

بلاگ دروپالیکا

علی رغم اینکه در هسته دروپال، ماژولی به نام بلاگ وجود دارد و امکاناتی را برای بلاگینگ در سایت فراهم می کند، از این ماژول برای راه اندازی بلاگ داخل سایت، استفاده نشده است. دلایل مختلفی برای این مسئله وجود دارد. با فعال کردن ماژول بلاگ امکاناتی دیگر در سایت فعال می شد که مایل نبودم وجود داشته باشند و برای نبودن آنها و کنترل بیشتر روی بلاگ، نیاز به کارهای بیشتری بود. همچنین با توجه اینکه امکانات موجود در سایت برای ساخت بلاگ کافی بود، ترجیح دادم که ماژول اضافی در سایت فعال نکنم.

بلاگ دروپالیکا بر دو پایه استوار است:

  1. مدیریت نوع محتوا ها و فیلد ها در هسته دروپال
  2. ایجاد نمایش های متنوع از محتوا با استفاده از ماژول Views

ایجاد نوع محتوای بلاگ در دروپال

احتمالا با ایجاد یک نوع محتوای جدید در دروپال آشنا هستید. برای این کار باید به صفحه Structure (ساختار) رفته و لینک Content types (انواع محتوا) را بزنید تا به صفحه مدیریت انواع محتوای دروپال وارد شوید. آدرس این صفحه برای نمونه به صورت زیر است:

http://drupalika.org/admin/structure/types

در این صفحه روی لینک افزودن نوع محتوا (Add content type) کلیک کرده تا به صفحه حاوی فرم ایجاد نوع محتوای جدید بروید.

ایجاد نوع محتوای بلاگ در دروپال

در صفحه نوع محتوای جدید، نام آن را «بلاگ» انتخاب می کنیم. و نام ماشینی آن را blog قرار می دهیم. این اسامی جهت ارتباطی با موضوع دارند و خوانایی بیشتری دارند انتخاب شده اند.

تنظیمات نوع محتوای بلاگ در دروپال

بقیه تنظیمات این صفحه می توانند به صورت پیش فرض رها شوند. در صورتی که مایل باشید می توانید، هر یک را تغییر بدهید و در نهایت دکمه Save content type یا ذخیره نوع محتوا را بزنید.

افزودن فیلد جدید به نوع محتوای بلاگ در دروپال

در دروپال می توان به هر نوع محتوا تعدادی فیلد اطلاعاتی جدید اضافه کرد. در سایت دروپالیکا برای نوع محتوای بلاگ، یک فیلد تصویر داریم. این تصویر نماد اصلی مطلب است که بعدا برای نمایش برگزیده های بلاگ در صفحه اول، استفاده می شود.

بنابراین یک فیلد جدید از نوع Image یا تصویر به فیلد های نوع محتوای بلاگ می افزاییم.

افزودن فیلد جدید به نوع محتوای بلاگ در دروپال

پس از افزودن این فیلد، تعدادی صفحه تنظیمات نمایش داده می شود که برای سفارشی کردن فیلد تصویری استفاده می شود. با اینکه می توان این تنظیمات را نیز رها کرد و دکمه ذخیره را زد ولی پیشنهاد می شود مقدار بعضی از این تنظیمات تغییر کند.

ورودی پوشه فایل (File directory) مشخص می کند که تصویری که در این فیلد آپلود می شود در کجا ذخیره شود. بهتر است برای فیلد های فایل و تصویر حتما این گزینه را مقدار دهی کنید. در غیر این صورت تمام فایل ها و تصاویر در فولدر اصلی فایل های سایت (مثلا sites/default/files) قرار می گیرند و در طولانی مدت سبب بی نظمی در فایل ها می شود. بنابراین بهتر است برای هر فیلد مشخص کنید که فایل های آن در کجا ذخیره می شوند. برای نمونه در تصویر زیر مشخص کرده ایم که همه تصاویری که از طریق این فیلد آپلود می شوند، باید در فولدر images قرار بگیرند. این فولدر images در فولدر blog قرار می گیرد و فولدر blog نیز در دایرکتوری فایل های سایت (مثلا sites/default/files) ساخته می شود.

تنظیمات افزودن فیلد جدید به نوع محتوای بلاگ در دروپال

استفاده از فیلد های موجود در دروپال

به تمام محتوای دروپالیکا برچسب هایی اعمال شده است که آنها را در پایین هر مطلب مشاهده می کنید.

نمایش فیلد تگ در دروپال - دروپالیکا

برای این منظور در هر نوع محتوا مثل بلاگ که در سایت وجود دارد، فیلدی برای ذخیره تگ های مطلب، اضافه شده است.

به صورت پیش فرض زمانی که دروپال را با پروفایل استاندارد نصب می کنید، یک Taxonomy vocabulary به نام Tags در سایت ایجاد می شود. همین طور فیلدی با نام مشابه در سایت ایجاد شده و به نوع محتوای Article افزوده شده است. برای فیلد تگ ها، از این فیلد استفاده مجدد شده است.

هر فیلدی که در دروپال می سازید، فارغ از اینکه در چه نوع محتوا و یا کاربر و یا ... آن را ساخته باشید، برای تمام قسمت های دیگر سایت که فیلد پذیر است، قابل استفاده مجدد است. بنابراین در نوع محتوای بلاگ نیز از فیلد Tags استفاده مجدد شده است.

برای استفاده از فیلد های موجود باید در صفحه مدیریت فیلد های نوع محتوای مورد نظر، از قسمت Add existing field، فیلد مورد نظر را بیابیم و دکمه ذخیره را بزنیم.

استفاده از فیلد های موجود در دروپال

در این حالت نیز مجددا، تنظیمات آن فیلد نمایش داده می شود. برای این مورد خاص که می خواهیم فیلد Tags را استفاده کنیم، باید به دنبال نام آن در لیست انتخابی بگردیم که برای نمونه به صورت زیر است:

Term reference: field_tags (Tags)

نیازی به تنظیمات دیگر این فیلد نیست و کافی است در صفحات بعدی فقط دکمه ذخیره را بزنید.

بعد از افزودن فیلد ها باید به صفحه مدیریت نمایش فیلد ها یا Manage Display مربوط به بلاگ بروید و تنظیم کنید که فیلد های آن چطور نمایش داده شوند. مثلا لیبل فیلد تصویر نمایش داده نشود و خود تصویر نیز در سایز Medium نمایش داده شود.

ایجاد صفحه اصلی بلاگ در سایت با ماژول Views

تا اینجا، نوع محتوای بلاگ را ایجاد کرده و فیلد های لازم را به آن افزودیم. پس از آن لازم است یک صفحه اصلی برای بلاگ ها در سایت ایجاد کنیم. در این صفحه باید بلاگ هایی که در سایت نوشته ایم نمایش داده شوند.

برای نمونه در سایت دروپالیکا، صفحه بلاگ به آدرس زیر است:

http://drupalika.org/blog

نمایی از این صفحه را در شکل زیر می بینید:

ایجاد صفحه اصلی بلاگ در سایت با ماژول Views

برای ایجاد فهرست ها و نمایش های متنوع از محتوای سایت، می توانیم از ماژول Views استفاده کنیم. در اینجا نیز برای ساحتن صفحه اصلی بلاگ از این ماژول بهره می بریم.

افزودن View جدید برای ساخت بلاگ در دروپال

برای این کار باید به صفحه Structure (ساختار) رفته و لینک Views (نماها) را بزنید تا به صفحه مدیریت Views وارد شوید. آدرس این صفحه برای نمونه به صورت زیر است:

http://drupalika.org/admin/structure/views

در این صفحه روی لینک افزودن نمای جدید (Add new view) کلیک می کنیم تا به صفحه حاوی فرم ایجاد نوع view جدید برویم.

در این صفحه به ترتیب زیر مقادیر را وارد می کنیم:

افزودن View جدید برای ساخت بلاگ در دروپال

نام view را برای خوانایی بیشتر همان blog می گذاریم. تنظیم می کنیم که محتوای سایت که از نوع بلاگ است، در این view نمایش داده شود. همین طور برای اینکه یه صفحه جدیدی در سایت ایجاد شود، علامت چک باکس Create a page را هم فعال نگه می داریم.عنوان صفحه را میتوانیم در همین جا تغییر بدهیم.

یک مسیر هم باید برای این صفحه انتخاب کنیم. بهترین حالت این است که آدرس این صفحه blog باشد که به انتهای آدرس اصلی سایت افزوده می شود.

و دکمه Continue & edit را می زنیم تا بتوانیم تغییرات بیشتری را در نحوه نمایش صفحه بلاگ ایجاد کنیم.

در صفحه بعد که مدیریت تنظیمات بیشتر view ساخته شده هست، می توانیم تغییرات مورد نظر خود را به صفحه اعمال کنیم. در شکل زیر بخش اول تنظیمات view مشاهده می شود. که چه فیلد هایی برای نمایش در صفحه بلاگ انتخاب شده اند.

برای اینکه تصویر و مختصری از بدنه محتوای هر بلاگ را نمایش بدهیم، فیلد های آنها را یا استفاده از گزینه Add در قسمت Fields می یابیم و به view اضافه می کنیم.

فیلد های view برای صفحه بلاگ در دروپال

در پایان دکمه ذخیره یا Save را می زنیم. به این صورت یک صفحه بلاگ در سایت خواهیم داشت. کافی است که برای افزودن محتوای از نوع بلاگ به صفحه محتوا (Content) رفته و لینک افزودن محتوا (Add content) را بزنیم و بعد با رفتن به لینک بلاگ در آن صفحه، مطلب جدید را به سایت اضافه کنیم. و سپس در صفحه بلاگ که با views درست کردیم، فهرستی از آخرین بلاگ ها را مشاهده می کنیم.

نظرات

توضیحات خیلی خوبی بود. اینطور مطالب واقعا مفید هستن، مخصوصا برای افراد تازه‌کار.

تصویر admin
پیام جان (دروپال کار)، از حسن توجهت تشکر می کنم. بله این دست از مطالب مخاطب گسترده تری دارد و نکات ساده ای هستند که بعضا با باز شدن گره آنها، دنیای وسیعتری پیش روی دروپال کار ها قرار می گیرد

خیلی ممنونم . عالی بود . . کاش یه آموزش درست حسابیم در مورد ویرایش منو ها به سبک وبسایت دروپالیکا و بهینه سازی تاریخ جلالی به این صورتی که در وبسایتتون نشون داده میشه بزارین

تصویر admin
بهروز خان! از توجه شما سپاسگزارم. حتما پیشنهاد هایی که مطرح می شود، در مقالات سایت منعکس خواهند شد. از اینکه ایده ها و مسائل مرتبط با دروپال را مطرح می کنید، تشکر می کنم.

واقعاً مطالب کاربردی و روان بیان شده بود، خیلی ممنون

تصویر admin
مجتبی خان! طبق معمول لطف دارید.

خداییش جای آموزش های تصویری خیلی حس می شه

تصویر admin
ممنون مجتبی خان! انشاءالله به آموزش های تصویری هم بیشتری برسیم.
تصویر nasim.ranjbar

خیلی روشن و دقیق بود مثل همیشه.
متشکرم

تصویر admin
نسیم خانم، نظر لطف شما است. تلاش بنده هم این است که شفاف و جامع نوشته شود.

بسیار عالیه

تصویر admin
ستار خان! تشکر.

ارسال نظر