تغییرات در بلوک های دروپال 8

تغییرات در بلوک های دروپال 8

بخش زیادی از محتوای داینامیک صفحات در دروپال از بلوک ها (Block) ساخته می شود. یک منو، فرم لاگین در سایت، فهرستی از آخرین مطالب، تبلیغات، محتوای اصلی صفحه و ... نمونه ای از مواردی هستند که به ازای آنها بلوکی را در صفحه قرار می دهیم. بعضی بلوک ها توسط هسته دروپال ارائه شده است و بعضی دیگر توسط ماژول های دیگر به سایت اضافه می شوند. خود ما نیز با استفاده از امکانات هسته و یا ماژول های دیگر می توانیم بلوک هایی را ایجاد و به صفحات اضافه کنیم.

بلوک ها در ساختار صفحات دروپال

بلوک ها در دروپال

در دروپال 6 و دروپال 7، هر بلوکی که در سیستم تعریف می شد، فقط یک نمونه از آن وجود داشت. همه بلوک ها در قسمت بلوک های غیر فعال دیده می شدند و باید هر بلوک را در ناحیه ای از پوسته که می خواستید قرار بدهید. اگر نیاز داشتید از یک بلوک خاص، چند نمونه داشته باشید، با مشکل مواجه بودید، یا باید از ماژول های دیگر مثل panels و multi block استفاده می کردید یا خودتان دست به کار شده و ماژولی می نوشتید که کپی بلوک مورد نظر را بسازید. مثلا یک منو فقط یک بلوک ایجاد می کرد و به این صورت یک منو فقط می توانست یک بار و فقط در یک ناحیه نمایش داده شود.

بلوک ها در دروپال 8

این مشکل در دروپال 8 رفع شده است. از هر بلوک می توانید به تعداد زیادی استفاده کنید (instance های مختلفی از یک بلوک داشته باشید). همه بلوک ها دیگر در قسمت غیر فعال نمایش داده نمی شوند. در رابط مدیریتی بلوک ها باید در کنار هر ناحیه روی دکمه Place Block کلیک کنید.

بلوک ها در دروپال 8

و از کادری که باز می شود، بلوک مورد نظر را انتخاب کنید و در آن ناحیه قرار بدهید.

قرار دادن بلوک در دروپال 8

مطابق روش گذشته می توانید بلوک را غیر فعال هم کنید. ولی این امکان نیز فراهم است که نمونه ای که از بلوک ایجاد کرده اید را به کلی حذف کنید.

مدیریت بلوک ها در دروپال 8

مدیریت بلوک ها در دروپال 8 بهبود زیادی یافته است. برای دسترسی به آن از منوی مدیریتی باید روی لینک Structure کلیک کنید. در این صفحه تغییر در عنوان لینک صفحه بلوک ها نسبت به دروپال 7 انجام شده است. نام جدید Block Layout است.

دروپال block layout

بلوک های سفارشی (custom block) در دروپال 8

در نسخه های 6 و 7 دروپال، در همان صفحه ای که بلوک ها و نواحی را می دیدیم، لینک افزودن یک بلوک سفارشی را هم می دیدیم. یک بلوک سفارشی دارای یک فیل متنی طولانی بود که می توانستیم کد HTML یا متن مورد نظر خود را در آن بنویسیم.

اکنون این ویژگی در دروپال 8، شاخ و برگ بیشتری پیدا کرده است. می توان مانند محتوا که انواع دارد، برای بلوک های سفارشی نیز انواع مختلفی تعریف کرد و حتی فیلد های آنها را مدیریت کرد.

مدیریت بلوک های دروپال 8

برای مدیریت بلوک های سفارشی باید در صفحه مدیریت بلوک های دروپال، به تب Custom Block Library بروید. در آنجا نیز با دو بخش مواجه می شوید. یکی محل مدیریت نوع بلوک ها (Block type) و دیگری فهرست بلوک های سفارشی که ایجاد شده اند.

مدیریت نوع بلوک های سفارشی دروپال 8

به صورت پیش فرض یک نوع بلوک حاوی یک فیلد متنی وجود دارد.

انواع بلوک سفارشی دروپال 8

به این صورت برای اضافه کردن بلوک های سفارشی نیز باید تعیین کنید که از چه نوع بلوکی می خواهید اضافه کنید. این موضوع تا حدی شبیه کارکردی است که ماژول Bean در دروپال 7 ایجاد می کرد و می توانستیم انواع بلوک که فیلد پذیر نیز هستند، تعریف کنیم.

بلوک های سفارشی که از یکی از انواع بلوک ساخته می شوند، مانند سایر بلوک هایی که گفته شد، هر یک می توانند دارای نمونه های مختلفی باشند که در یک ناحیه یا چند ناحیه از پوسته برای نمایش اضافه می شوند.

بلوک عنوان صفحه (Page title)

در نسخه های قدیمی دروپال مثل دروپال 7 و دروپال 6، برای نمایش عنوان صفحه در فایل قالب صفحه در پوسته متغیر حاوی عنوان را پرینت می کردیم. این مشکلاتی را در سایت ها با نیازمندی های خاص ایجاد می کرد. بنابراین از روش هایی برای نمایش عنوان صفحه در بلوک استفاده می کردیم.

در دروپال 8، هسته دروپال عنوان صفحه را در یک بلوک به نام Page title قرار داده است.

بلوک عنوان صفحه در دروپال 8

بلوک پیام ها (messages)

پیام های وضعیت دروپال، موفقیت یا شکست عملیات ها را نمایش می دهند یا مطلبی برای جلب توجه و هشدار هستند.

بلوک پیام ها دروپال 8

در نسخه های قدیمی تر دروپال باید در فایل قالب پوسته، متغیر حاوی این پیام ها را پرینت کنیم. ولی در دروپال 8 این پیام ها به صورت یک بلوک در آمده اند و لذا مدیریت آن ها و تعیین محل نمایش آنها آسانتر و پویاتر شده است.

بلوک breadcrumb

برای نمایش موقعیت صفحه ای از سایت که الان کاربر از آن بازدید می کند، از breadcrumb استفاده می کنیم.

بلوک breadcrumb دروپال 8

این ویژگی در نسخه های قدیمی تر دروپال، با استفاده از پرینت یک متغیر در فایل اصلی پوسته (page.tpl.php) نمایش داده می شد. در حال حاضر این ویژگی در دروپال 8 به صورت یک بلوک در آمده است.

بلوک نام و لوگوی سایت (branding)

در دروپال 8، نام و لوگوی سایت نیز به صورت مشترک در یک بلوک نمایش داده می شود. این کار قبلا در نسخه های دروپال 6 و دروپال 7 با استفاده ار پرینت متغیر های مشخصی در فایل اصلی قالب سایت انجام می شد. بنابراین در دروپال 8 شما به راحتی می توانید از طریق مدیریت نام و لوگو را در هر جایی که می خواهید قرار بدهید و از امکانات دیگری که برای مدیریت بلوک ها وجود دارد نیز برای آن استفاده کنید.

بلوک برند سایت دروپال 8

بلوک تب ها

لینک هایی که در تب ها نمایش داده می شوند، قبلا با استفاده از پرینت متغیر در فایل اصلی قالب در پوسته، نمایش داده می شدند.

بلوک تب ها دروپال 8

حالا در دروپال 8، تب ها نیز به صورت یک بلوک در آمده اند.

بلوک اکشن لینک های مدیریتی

لینک های مدیریتی یا Action link ها که در دروپال 7 به وجود آمدند، با پرینت متغیر خاص خود در فایل اصلی قالب در پوسته نمایش داده می شدند. اکنون این لینک ها نیز در یک بلوک نمایش داده می شوند.

ارسال نظر