ایجاد بلاگ با دروپال 8

ایجاد بلاگ با دروپال 8

دروپال 8 نسبت به سلف خود یعنی دروپال 7 تغییرات هیجان انگیزی داشته است و عالم دیگری است. در این مقاله نحوه ایجاد یک بلاگ با دروپال 8 را بررسی می کنیم.

با اینکه در دروپال 7 ماژولی برای ایجاد بلاگ به صورت پیش فرض در هسته دروپال وجود دارد، قبلا در مورد نحوه «راه اندازی یک بلاگ در سایت با دروپال» برای دروپال 7 به روش دیگر مطلبی را منتشر کردم. در مقاله «ماژول ها و پوسته هایی که در دروپال 8 حذف شدند» نیز صحبت شد که چرا ماژول بلاگ که در نسخه های دروپال 6 و دروپال 7 موجود بود از دروپال 8 حذف شده است.

راه اندازی یک بلاگ در سایت با دروپال 8

اولین کاری که انجام می دهیم این است که یک نوع محتوای جدید برای پست های بلاگ درست کنیم.

از منوی مدیریتی بالای صفحات سایت که در دروپال 8 سفید رنگ است، لینک Sructure یا ساختار را کلیک کنید.

منوی مدیریتی دروپال 8

در صفحه Structure لینک Content types را بزنید تا به صفحه مدیریت نوع محتواهای دروپال 8 وارد شوید.

صفحه  Structure لینک Content types در دروپال 8

در این صفحه، در بالای جدول، روی اکشن لینک Add content type کلیک کنید.

اکشن لینک Add content type  در دروپال 8

سپس به فرم افزودن نوع محتوای جدید وارد می شویم.

فرم افزودن نوع محتوای جدید در دروپال 8

مقادیر مورد نظر خود را در این فرم وارد می کنیم. این تنظیمات به میزان زیادی شبیه تنظیمات موجود در دروپال 7 است. برای شروع نام نوع محتوا را Blog می گذاریم و سایر تنظیمات را نیز به صورت پیش فرض رها می کنیم.

در نهایت دکمه Save and manage fields را کلیک می کنیم.

صفحه مدیریت فیلد های نوع محتوای بلاگ در دروپال 8

در صفحه مدیریت فیلد های نوع محتوای بلاگ هستیم. فیلد body که برای متن محتوا به کار می رود به صورت پیش فرض اضافه شده است. ما هم برای متن پست های وبلاگ به آن نیاز داریم بنابراین کاری به این فیلد نداریم.

فقط می خواهیم برای هر پست بلاگ تعدادی تگ نیز تعیین کنیم. برای این کار باید یک فیلد جدید به نوع محتوای بلاگ اضافه کنیم. برای این کار اکشن لینک Add field را در بالای جدول فیلد ها کلیک می کنیم تا فرم افزودن فیلد جدید را ببینیم.

اکشن لینک Add field در دروپال 8

برای داشتن یک سیستم تگ نیاز به یک Taxonomy Vocabulary داریم که مخزن تگ ها باشد و همین طور یک فیلد ارجاعی به آن taxonomy که به فیلد های نوع محتوای بلاگ اضافه کنیم. ولی با توجه به اینکه در دروپال 7 و دروپال 8 در موقع نصب به صورت پیش فرض یک vocabulary برای نگهداری تگ ها ایجاد می شود و یک فیلد نیز برای ارجاع به آن به نوع محتوای article افزوده می شود، بنابراین ما هم از همان فیلد موجود استفاده مجدد می کنیم. به صورتی که در تصویر زیر مشاهده می کنید:

استفاده مجدد از فیلد تگ در دروپال 8

از قسمت Re-use an existing field فیلد tags را انتخاب می کنیم. سپس label آن به ما نمایش داده می شود که می توانیم آن را ویرایش کنیم و در نهایت دکمه ذخیره را بزنیم. بعد از آن به صفحه تنظیمات بیشتر فیلد می رویم که فعلا آن را به صورت پیش فرض رها می کنیم.

در نهایت به جدول فیلد های نوع محتوای بلاگ باز می گردیم که می بینیم فیلد مورد نظر ما اضافه شده است.

جدول فیلد های نوع محتوای بلاگ در دروپال 8

افزودن پست جدید بلاگ

حالا برای نمونه یک پست بلاگ هم ایجاد می کنیم.

برای این کار از منوی مدیریتی بالا، لینک Content یا محتوا را کلیک می کنیم. این صفحه حاوی جدولی از محتوای موجود در سایت است.

روی اکشن لینک Add content در دروپال 8

هدف ما ایجاد محتوای جدید است، بنابراین روی اکشن لینک Add content کلیک می کنیم.

افزودن محتوای جدید بلاگ در دروپال 8

در این صفحه، روی لینک Blog کلیک می کنیم تا وارد فرم افزودن پست بلاگ شویم.

فرم افزودن محتوای جدید در دروپال 8

در این صفحه عنوان و متن پست جدید خود برای بلاگ را وارد می کنیم. تنظیمات دیگر را نیز در صورت نیاز انجام می دهیم و دکمه آبی رنگ ذخیره را در انتهای فرم کلیک می کنیم و به صفحه پست جدید می رویم:

صفحه محتوای جدید در دروپال 8

ایجاد صفحه بلاگ در دروپال

هدف جدید ما این است که صفحه خاصی در سایت برای نمایش فهرستی از آخرین پست های بلاگ ایجاد کنیم. سابقاً در دروپال 7 و دروپال 6 این کار را با ماژول Views انجام می دادیم. اکنون می دانیم که ماژول Views به صورت پیش فرض در هسته دروپال 8 موجود است. بنابراین به سراغ آن در قسمت Structure می رویم.

در صفحه Structure روی لینک Views کلیک می کنیم. جدولی از view های موجود در سایت را می بینیم. ولی هدف ما ایجاد یک view جدید است. بنابراین در این صفحه روی اکشن لینک Add new view کلیک می کنیم.

اکشن لینک Add new view در دروپال 8

صفحه حاوی فرم افزودن view جدید را مشاهده می کنیم. جهت سادگی کار تا جایی که می شود از همین فرم برای انجام تنظیمات مورد نظر خود استفاده می کنیم که مجبور نشویم آنها را در صفحه پیچیده تر ویرایش یک view انجام بدهیم.

فرم افزودن view جدید در دروپال 8

تنظیماتی که من در اینجا انجام دادم به این صورت است:

  1. نام view را blog گذاشتم.
  2.  از قسمت View settings، تعیین کردم که محتوای سایت از نوع blog نمایش داده شود و ترتیب آن به این صورت باشد که جدیدتر ها در ابتدا نمایش داده شوند.
  3. در قسمت Page settings، ابتدا Create a page را علامت زدم تا تنظیمات آن باز شوند. عنوان صفحه را بلاگ قرار داده و مسیر آن را هم blog گذاشتم. چون نظر ما این است که آدرس صفحه بلاگ همین باشد.
  4. سایر تنظیمات صفحه مثل فرمت نمایش محتوا، تعداد آیتم هایی که نمایش داده می شوند، استفاده از صفحه بندی، ایجاد لینک صفحه در منوی اصلی سایت نیز مطابق شکل تعیین شده اند.
  5. برای صفحه بلاگ، یک فید RSS هم اضافه کرده ام و آدرس آن را هم blog/rss.xml قرار دادم.

در نهایت فرم را ذخیره می کنم در صفحه جدید نیز دکمه ذخیره را می زنم و جزئیات بیشتر تنظیمات view را به همان صورت پیش فرض رها می کنم.

حالا لینک صفحه جدید بلاگ به منوی اصلی سایت اضافه شده است. با کلیک روی آن به صفحه بلاگ می رویم.

لینک جدید در منوی اصلی دروپال 8

نظرات

به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر
بسیار آموزنده و مفید بود!

درود بر شما
تشکر بابت آموزش زیبا
فرض کنیم 10 وبلاگ برای 10 کاربر ساختیم حالا چطور میتونم موضعات وبلاگها رو فقط در صفحه خود وبلاگها نمایش بدم؟
یعنی هر وبلاگ، بلوک موضات خودش رو داشته باشه
تشکر

ارسال نظر