10 ویژگی جدید هسته دروپال 8

10 ویژگی جدید هسته دروپال 8

دروپال 8، نسخه کاملا جدیدی از دروپال است که در چند سال اخیر، تحت توسعه بوده است. اخیراً نسخه RC (Release Candidate) آن منتشر شده است که نزدیکی هر چه بیشتر به زمان انتشار نهایی دروپال 8 را نشان می دهد. دروپال 8 در مقایسه با نسخه های پیشین دروپال، دنیای تازه ای است و نگاه های امیدوار دروپال کار ها در سراسر جهان، به آن معطوف است.

در گذشته در دروپالیکا در مقاله های مختلفی به معرفی دروپال 8، تفاوت های آن با نسخه قبل، توسعه ماژول و ... پرداختم. ایده های کلی این مقاله از پستی با همین عنوان در بلاگ آکوئیا استخراج شده است.

فیلد های جدید

برای توسعه محتوای دروپال 6، ماژولی با نام CCK وجود داشت که می توانستیم با استفاده از آن به انواع محتوای دروپال، فیلد هایی را اضافه کنیم. امکانات و ویژگی های CCK با عنوان Field API به هسته دروپال 7 اضافه شد. در دروپال 7 به صورت پیش فرض نوع فیلد های عددی، متنی، فهرستی، فایل و تصویر را داریم.

اکنون در دروپال 8، نوع فیلد های پر کاربرد دیگری نیز به هسته اضافه شده اند که عبارتند از:

  1. Date
  2. Email
  3. Link
  4. Reference
  5. Telephone

البته در دروپال 7 با ماژول های رایگانی که، توسط جامعه برنامه نویسان ماژول های دروپال، توسعه یافته و در سایت دروپال منتشر شده اند، می توان این نوع فیلد ها را به دروپال اضافه کرد. ولی این نوع فیلد ها الان جزئی از هسته دروپال هستند.

در تصویر زیر که از صفحه افزودن فیلد به نوع محتوا در دروپال 8، تهیه شده است، انواع فیلد های موجود در هسته دروپال 8 را ملاحظه می کنید.

فرم افزودن فیلد دروپال 8

نکته قابل توجه دیگری که در این لیست می بینید، وجود Comments به عنوان یک نوع فیلد است که حاکی از تغییر قابل ملاحظه ای در قسمت نظرات دروپال 8 است. تغییراتی نیز در اسامی فیلد های سابق نیز انجام شده است که اسامی بهتری داشته باشند مثلا Integer به Number تغییر کرده است.

فیلد ها در همه جا

قبلا در مقاله «مفهوم Entity، Bundle و Field در دروپال» در دروپالیکا، مفهوم Entity را در دروپال 7 بیان کردم و درباره اینکه چطور بعضی Entity ها می توانند فیلدپذیر باشند یا نباشند، صحبت کردم.

در دروپال 8 فیلد ها در جاهای بیشتری قابل استفاده هستند. ضمن اینکه می توانید فیلد ها را به انواع محتوا و کامنت اضافه کنید، بلوک ها و فرم های تماس نیز فیلدپذیر می شوند. این نیز ویژگی پر کاربردی است که نیاز شما به افزودن ماژول های دیگر را کاهش می دهد. کاربران و دسته بندی های Taxonomy نیز مانند قبل دارای فیلد خواهند بود.

نمایش گزارش فیلد های ایجاد شده در دروپال 8

برای نمونه در شکل بالا که از قسمت گزارشات دروپال 8 تهیه شده است، مشخص است که فیلد های پیش فرض نصب استاندارد دروپال، به چه Entity هایی اضافه شده اند. می بینید که فیلد Body به بلوک هم اضافه شده است.

ویرایشگر CKEditor

به جرات می توان گفت که بهترین ویرایشگر موجود برای دروپال CKEditor است. شخصاً بعد از بررسی و استفاده از ادیتور های مختلفی برای دروپال، در پنج-شش سال اخیر، پیوسته از این ویرایشگر استفاده کرده ام بدون اینکه به مشکلی برخورد کرده باشم.

در نسخه های گذشته دروپال، هیچ ادیتوری در هسته دروپال استفاده نشده است و در دروپال 6 و دروپال 7 از ماژول هایی نظیر CKEditor برای افزودن ویرایشگر بصری HTML استفاده کرده ایم. ولی دروپال 8 تغییر عمده ای در این سیاست ایجاد کرده است و CKEditor را به هسته دروپال آورده است.

یکپارچگی دروپال 8 با CKEditor

ویرایش سریع (Quick Edit)

در دروپال 8 برای ویرایش های جزئی محتوا، نیازی ندارید به صورت کامل به فرم ویرایش محتوا بروید. الان می توانید با استفاده از ماژول Quick Edit این امکان را به دروپال 7 نیز اضافه کنید. ولی این ویژگی به هسته دروپال 8 اضافه شده است. به این ترتیب مدیر سایت برای ویرایش یک متن در خود صفحه محتوا می تواند کار ادیت خود را انجام دهد.

امکان ویرایش سریع محتوا در دروپال 8

تصاویر واکنش گرا (Responsive Images)

یکی از ویژگی های دروپال این بوده که می توانیم برای نمایش شیوه های مختلفی را ایجاد کنیم. مثلا به صورت اتوماتیک برای نمایش در جایی، تصاویر بریده شوند، کوچک شوند و .... این قابلیت به نام Image Style در هسته دروپال 7 وجود داشته است.

دروپال 8 فراتر از این موضوع رفته و به مدیر سایت این امکان را می دهد که برای سایز های مختلف صفحه نمایش، از استایل های مختلفی برای نمایش تصاویر استفاده کنید. به این دلیل می گوییم که تصاویر در دروپال 8 می توانند ریسپانسیو باشند.

البته باید ماژول Responsive Images را که در هسته دروپال 8 وجود دارد، فعال کنید که بتوانید از Formatter آن برای فیلد های تصویری استفاده کنید.

تصاویر واکنش گرا در دروپال 8

تور دروپال 8

ماژول تور از آن ویژگی های جذابی است که در دروپال 8 قرار گرفته است. وقتی در بالای صفحه دکمه Tour را می بینید، آن را کلیک کنید. قسمت های مختلف صفحه به شما نشان داده می شود و راهنمایی کوچکی از قسمت های مختلف صفحه می گیرید.

ماژول تور در دروپال 8

البته که خودتان هم می توانید دست به کار شوید و در ماژول ها خود از این قابلیت استفاده کنید.

ماژول Views

بالاخره ماژول پر کاربرد Views به هسته دروپال آمده است. برای دروپال 6 و دروپال 7 بایستی این ماژول را جداگانه از سایت دروپال می گرفتید و به به عنوان افزونه خارج از هسته نصب می کردید. این ماژول، پر استفاده ترین ماژول دروپالی در دنیا بوده است. شاید پروژه ای نباشد که در آن از Views استفاده نشده باشد. یعنی مگر اینکه شما Views را نشانسید یعنی خیلی تازه کار باشید که از آن استفاده نکرده باشید.

هم اکنون Views دیگر یک ماژول اضافه نیست و در هسته دروپال 8 قرار گرفته است و حتی برخی از صفحات هسته دروپال با آن ایجاد شده است که به این صورت امکان ایجاد تغییر در آن ها به صورت قابل ملاحظه ای افزایش یافته است.
قبلا در مقاله «ایجاد بلاگ با دروپال 8» در دروپالیکا، به نحوه استفاده از Views در دروپال 8 اشاره کرده ام.

ماژول Views در هسته دروپال 8

سایت چند زبانه (Multilingual)

در دروپال 6 و دروپال 7 امکانات قابل توجهی برای درست کردن یک سایت چند زبانه وجود داشت. یعنی این موضوع همواره در هسته دروپال مورد توجه بوده است. ولی به هر صورت همیشه مجبور بوده ایم تعداد ماژول های دیگری مثل i18n و ... را به سایت اضافه کنیم که واقعا یک سایت چند زبانه درست و حسابی داشته باشیم.

امکانات چند زبانی موجود در هسته دروپال 8، به میزان چشمگیری افزایش یافته است. قبلا فقط دو ماژول Locale و Content Translation بودند که در هسته قرار داشتند ولی الان چهار ماژول را در هسته دروپال برای این منظور می بینیم:

  1. Configuration Translation
  2. Content Translation
  3. Interface Translation
  4. Language

ویژگی های چند زبانی در دروپال 8

مدیریت پیکربندی دروپال (Configuration Management)

گرچه جذابیت های دروپال 8 زیاد هستند ولی شاید بتوان گفت جذابترین آنها، Configuration management باشد. وقتی با دروپال پروژه های وب را انجام می دهید، صرفاً کد های این پروژه شامل هسته دروپال، ماژول ها، پوسته ها، ماژول هایی که خودتان می نویسید و فایل های سایت نیستند. بلکه بخش زیادی از کار تنظیماتی هستند که در دیتابیس ذخیره می شوند. پیکربندی که در هسته دروپال یا ماژول های دیگر ایجاد می کنید که اکثرا مهمترین کارهایی هستند که در ایجاد یک سایت دروپالی انجام می شوند.

بنابراین همیشه اعمال تغییرات جدید در سایت هایی که زنده روی اینترنت هستند و بازدیدکننده دارند، با دشواری هایی مواجه بوده است. اینکه بتوانید از محیط development فقط تغییرات با به Production ببرید، همواره مشکل ساز بوده است. البته ماژول Features برای حل چنین معضلاتی توسعه یافته است که می توان در دروپال 7 از آن بهره گرفت ولی راه حل مناسب و جامعی در خود هسته نداشته ایم. اکنون در دروپال 8 این معضل مورد توجه قرار گرفته است.

با استفاده از Configuration Management دروپال 8 می توان، تنظیمات و پیکربندی را قابل حمل کرد. پیکربندی را در جایی Export می کنید و در سایت دیگری Import می کنید.

مدیریت پیکربندی دروپال 8

وب سرویس

وب سرویس چیز جدیدی نیست ولی روز به روز جلوه آن برای ما بیشتر می شود. استفاده و کاربرد ان قابل توجه تر می شود. در مقاله اخیر دروپالیکا به نام «فراهم کردن داده ها یا امکانات در دروپال برای مصرف اپلیکیشن های موبایل و وب» بیشتر این موضوع پرداخته ام. در آنجا مطرح کرده ام که می توان ماژول هایی را در دروپال 7 به Views اضافه کرد که خروجی Views را قابل مصرف برای وب سرویس ها کند و یا خود ماژول Services که امکانات قدرتمندی به دروپال برای ارائه وب سرویس اضافه می کند.

الان در دروپال 8 امکانات زیادی برای ارائه سرویس به خود هسته دروپال اضافه شده است. ماژول های HAL، HTTP Basic Authentication، RESTful Web Services و Serialization در هسته دروپال 8 به همین منظور قرار گرفته اند. اکنون به راحتی می توانید خروجی یک View را در قالب JSON ارائه کنید.

امکانات ارائه وب سرویس در دروپال 8

نظرات

چقدر خوبه این دروپال 8 مخصوصاً اون قسمت Configuration Management
مرسی بابت این مطلب عالی

ممنون خیلی جذاب بود

ارسال نظر