10 ماژول دروپال که در راه اندازی سایت با دروپال به آن نیاز دارید

10 ماژول برای هر سایت دروپالی

تاکنون، ماژول های زیادی توسط جامعه توسعه دهندگان دروپال، نوشته شده و به صورت رایگان در اختیار ما قرار گرفته اند. از میان، بعضی از ماژول ها هستند که در بیشتر پروژه های طراحی و راه اندازی سایت با توجه به چند جنبه مختلف طراحی سایت، کاربرد پیدا می کنند. این جنبه ها عبارتند از:

  1. مشتری یا مدیر سایت
  2. موتورهای جستجوگر
  3. کاربران سایت

ماژول CKEditor

این ماژول دروپال برای مدیریت سایت توسط اشخاص غیر حرفه ای که با HTML آشنا نیستند، ضروری است. اکثر افرادی که مشتری ما هستند و باید سایت خود را مدیریت کنند، جزو این دسته محسوب می شوند. ماژول CKEditor

هسته دروپال تا نسخه 7 آن، دارای هیچ ویرایشگری برای محتوای سایت نیست. بنابراین نیاز به ویرایشگر (editor) برای یک سایت دروپالی یک نیاز حیاتی محسوب می شود. ماژول های مختلفی برای برآورده کردن چنین امکانی در دروپال نوشته و منتشر شده اند. از میان این ماژول ها، ماژول CKEditor در تمام شرایط پاسخگوی خوبی به نیاز های مدیر سایت بوده است. از طرفی هسته آن را ویرایشگر قوی CKEditor تشکیل می دهد و از سوی دیگر تنظیمات آن به خوبی در دروپال یکپارچه می شود و راه اندازی آن در سایت دروپالی به سادگی انجام می شود.

ماژول IMCE

ماژول IMCE داشتن یک ویرایشگر (ادیتور متن) در یک سایت دروپالی، به عنوان یک نیاز ضروری مشتری بر شمرده شد. مدیران سایت و یا افرادی که از سوی آنان مسئول انتشار محتوا در سایت هستند، علاقه مند هستند که از تصاویر در لابلای متون سایت خود نیز استفاده کنند. ویرایشگر CKEditor، رابط کاملی برای قرار دادن تصویر در متن، ایجاد کرده است؛ ولی مدیر سایت باید آدرس فایل تصویر در هاستینگ خود را بیابد و در آنجا وارد کند. و این کار برای فردی که اطلاعات حرفه ای زیادی در مورد هاست و آپلود تصویر در هاست از طریق FTP ندارد کار سختی است. بنابراین نیاز به امکاناتی برای مدیریت فایل های هاست از طریق سایت دروپالی و یکپارچگی آن با ویرایشگر مورد استفاده، وجود دارد. برای این منظور ماژول IMCE گزینه مناسبی است. این ماژول ضمن ایجاد امکان مدیریت فایل ها، با ماژول CKEditor نیز یکپارچه می شود. البته این ماژول نیز دارای تنظیمات مشخصی است که باید حتما انجام شوند. سپس درون رابط کاربری CKEditor برای قرار دادن تصویر در متن، امکان مرور (browse) فایل های تصویری هاست و انتخاب تصویر فراهم می شود.

ماژول Superfish

ماژول Superfish هسته دروپال به صورت پیش فرض، امکان اضافه کردن آیتم های یک منو را به صورت سلسله مراتبی فراهم می کند. به این صورت می توان مشخص کرد که یک منو آیتم در زیر منو آیتم دیگری قرار بگیرد. با اینکه چنین امکانی در دروپال وجود دارد، ولی در نمایش این منو ها، انتخاب های زیادی در برابر ما وجود ندارد. این در حالی است که بسیاری از مشتریان برای منوهای افقی که معمولا در بالای سایت قرار می گیرند، انتظار نمایش زیر منو های آنها به صورت عمودی را دارند. نبود چنین امکانی ممکن است مشتری را نسبت به سایت بدگمان کند.

با توجه به چنین نیازی خوب است که ماژول Superfish از ابتدا در سایت نصب شود و منوی افقی بالای سایت که احتمالا منوی اصلی سایت نیز به شمار می رود، دارای خاصیت باز شدن زیر منو ها به صورت عمودی باشد.

این احتمال نیز وجود دارد که اگر منوی عمودی نیز در ستون سمت راست سایت داشته باشید، مشتری انتظار باز شدن زیر منو های آن را در جلوی منو داشته باشد. برای این نیاز نیز می توانید از ماژول Superfish بهره بگیرید.

ماژول Views

ماژول Views در مورد لزوم استفاده از ماژول Views نمی توان صحبت زیادی کرد. همه برنامه نویسان و طراحان سایت که از دروپال استفاده می کنند، با ماژول views آشنائی دارند. ماژول Views، پرکاربردترین ماژول نوشته شده برای دروپال است. حداقل 619730 سایت دروپالی، از این ماژول استفاده می کنند. با استفاده از ماژول Views، می توانید فهرست های متنوعی از محتوای سایت تهیه کنید. برای نمونه فهرستی از آخرین مطالب سایت، مطالب پر بازدید، فهرستی از تگ ها و دسته ها و ... همچنین می توانید با این ماژول فرم های جستجوی سفارشی برای سایت خود درست کنید.

ماژول Mime Mail

هسته دروپال به صورت پیش فرض ایمیل هایی را برای مدیر و کاربران سایت ارسال می کند. برای ثبت نام، تغییر رمز عبور و ... ایمیل هایی که توسط هسته دروپال ارسال می شوند، فقط یک متن ساده هستند و در آنها خبری از قالب ایمیل و تگ های HTML که ما می خواهیم قرار دهیم نیست. این موضوع ممکن است برای مشتری و کاربران و بازدیدکنندگان سایت خوشایند نباشد. بنابراین باید در ابتدا این رفتار دروپال را تغییر داد. ماژول Mime Mail برای این منظور استفاده می شود. این ماژول دروپال باید در سایت نصب و سپس تنظیم شود. به همراه این ماژول، باید ماژول Mail System را نیز نصب کنید. در تنظیمات این ماژول باید مشخص کرد که ایمیل های سایت به صورت HTML ارسال شوند. در این صورت می توان در ایمیل هایی که از سایت ارسال می شوند از تگ های دیگر HTML نیز بهره برد و حتی قالب های پیچیده تری برای ایمیل ها در نظر گرفت.

ماژول CAPTCHA

اینترنت مملو از برنامه های اسپمر است که با استفاده از فرم های عمومی سایت مثل نظرات، ثبت نام و تماس اقدام به ارسال محتوای هرز (spam) می کنند. برای نمونه پس از مدتی می بینید که حجم زیادی از کامنت های تبلیغاتی و یا بی معنی در سایت شما ذیل مطالب ارسال شده است در حالیکه ارسال کننده های آنها، نرم افزار های اتوماتیک هستند. به گزارش cNet یک آمار تکان دهنده در مورد اسپم این است که اکنون 90 درصد کل ایمیل های ارسالی در جهان، اسپم هستند. ماژول CAPTCHA

با توجه به مقدمه ای که بیان شد، نیاز به ایجاد ساز و کارهایی برای ارتقای امنیت سایت و جلوگیری از فعالیت این نرم افزار های مزاحم دارید. راه حل های مختلفی در این باره نیز وجود دارد. یکی از آنها ماژول CAPTCHA است که پرسشی را برای تایید اینکه بازدید کننده، انسان واقعی است، در فرم های سایت قرار می دهد. می توانید سوالات ریاضی، شکل های حاوی متون ناخوانا و ... را به این ماژول اضافه کنید و جلوی کامنت های هرز را بگیرید.

ماژول Pathauto

ماژول Pathauto قطعاً مشتری های شما به دنبال این هستند که رتبه خود را در موتور های جستجوگر خصوصاً گوگل بهبود بخشند. گوگل، منبع مهمی برای ترافیک سایت به شمار می رود. تولید آدرس های جستجوگر پسند و کاربر پسند در دروپال، امکانی است که در هسته این فریم ورک مدیریت محتوا فراهم شده است. با این آدرس ها شما به مراتب در وضعیت سئوی سایت خود جلو هستید. امکان دیگری در دروپال بر این اساس فراهم شده است و آن، تعیین آدرس های خوانا تر به جای آدرس های سیستمی است. این آدرس ها به صورت مستعار (path alias) در کنار آدرسهای سیستمی برای دسترسی به صفحات استفاده می شوند. در یک سایت که مطالب آن زود به زود آپدیت می شوند، تعیین دستی نام های مستعار برای آدرس های سیستمی، کار سخت و دشواری است. بنابراین لازم است یک مکانیزم اتوماتیک برای این مشکل تدارک دید. ماژول Pathauto برای این منظور نوشته شده است. این ماژول دروپال، از حیث استفاده رتبه چهارم را در میان سایر ماژول های دروپال دارا است. بنابراین یکی از ماژول های پرکاربرد محسوب می شود که استفاده از آن در هر سایت دروپالی لازم به نظر می رسد. با استفاده از این ماژول می توانید، الگوهایی برای تولید آدرس های مستعار (path alias) تعریف کنید.

ماژول Global Redirect

در بخش قبل بیان شد که آدرس های مستعار و آدرس های سیستمی در کنار یکدیگر دسترسی شما به صفحات در سایت دروپالی را فراهم می کنند. نمونه ای از یک آدرس سیستمی را در زیر مشاهده می کنید:

http://drupalika.org/node/38

از روی آدرس نیز مشخص است که این محتوا دارای nid به شماره 38 است که دروپال از آن برای بارگزاری صفحه آن محتوای خاص استفاده می کند. ولی ما برای این آدرس، آدرس مستعار دیگری به صورت زیر تعریف کرده ایم:

http://drupalika.org/book/drupal/module/devel

با استفاده از هر دو آدرس می توان به صفحه آن محتوا وارد شد. این موضوع در رتبه سایت در گوگل تاثیر منفی می گذارد چون یک صفحه نباید آدرس های متعددی داشته باشد. در این صورت باید یک آدرس بر روی آدرس دیگری Redirect شود. بنابراین شما باید این موضوع را به نحوی حل کنید. ماژول Global Redirect برای این منظور نوشته شده است. با نصب این ماژول آدرس سیستمی بر روی آدرس مستعار redirect می شود و از کاهش رتبه سایت خود در گوگل به دلیل وجود آدرس های متعدد برای صفحات، در امان خواهید بود.

ماژول Google Analytics

ماژول Google Analytics یک سایت را می توان یک موجود زنده و پویا دانست که از زمان تاسیس آن متولد می شود و عمر نامتناهی دارد. این موجود زنده نیاز به توجه و بهبود وضعیت دارد. یک سایت را باید از حیث تعداد بازدیدکنندگان و سلایق آنها مورد توجه قرار دارد. چنین مطالعه ای راه صحیح برای بهبود وضعیت سایت را در برابر مدیر سایت قرار می دهد. بنابراین برای یک سایت وجود یک سیستم آمارگیری پیشرفته ضروری است. یکی از بهترین گزینه ها، گوگل آنالایتیکز است که به صورت رایگان در اختیار ما قرار گرفته است. با ثبت یک سایت در این سرویس کدی به شما داده می شود که باید آن را درون سایت خود قرار بدهید تا گوگل بتواند وضعیت آماری سایت شما را پیگیری کند. برای اینکه قرار دادن این کد در سایت و اینکه در چه صفحاتی قرار داده شود، را مدیریت کنید، به ماژول Google Analytics نیاز دارید. استفاده از سرویس آماری گوگل برای سایت های حرفه ای به صورت یک ضرورت درآمده است گرچه سرویس های دیگری نیز وجود دارند که می توان از آنها استفاده کرد.

ماژول XML sitemap

ماژول XML sitemap برای بهبود وضعیت سایت خود در موتور های جستجوگر، ایجاد یک XML sitemap نیز یک ضرورت محسوب می شود. این کار به سادگی با نصب ماژول XML sitemap در سایت دروپالی شما انجام می شود. با استفاده از XML sitemap می توانید صفحات سایت خود و ساختار سلسله مراتبی صفحات آن را به موتور های جستجوگر معرفی کنید. در کنار این ماژول باید در سایت های web master موتور های جستجوگری نظیر گوگل و بینگ ثبت نام کنید و آدرس XML sitemap خود را در آنها ثبت کنید.

نظرات

ممنون
خیلی مطالب مفیدی بود

تصویر admin
از اینکه نظر خود را در مورد این مطلب بیان کردید، تشکر می کنم.

ممنون از مطلبت. میشه آموزش کامل هر ماژول و تنظیمات اونها رو هم قرار بدید. ممنون.

تصویر admin
حمید خان، انشاءالله اگر فرصت فراهم شود حتما درباره این ماژول ها و یا مطالب مرتبط با آنها مطلب در سایت خواهم نوشت.

سلام
اگه اطلاعاتی درمورد ماژول gps L10 دارید ممنون میشم همچنین درمورد راه اندازیش
خواهشمیکنم اگه تونستید به ایمیلم بفرستید باتشکر فراوان

مهندس در حال جستجو در گوگل بودم که اینجا چشممون به جمال شما روشن شد. جای خالیت همیشه اینجا احساس میشه ;)

تصویر admin
ممنون ارشمیدس. ما همیشه ارداتمندیم و مشتاق دیدار. انشاءالله که همیشه موفق و موید باشی. ممنون که به اینجا سر زدی.

سلام. توی نسخه 8 دروپال ، به صورت پیش فرض ایا فایل بروزر هم قرار میدن خبر دارید شما؟؟

و اینکه حدودا ، محدوده زمانی انتشار نسخه 8 کی هستش؟ حدودا..

سلام من ویرایشگر متن ckEditor رو نصب کردم
اما حالا میخوام روی خود ویرایشگر پلاگین نصب کردم مثل پلاگین auto save از سایت خود ویرایشگر گرفتم و یا فلش (که دکمه اش توی نوار ابزار ویرایشگر بیاد)
ممکنه راهنماییم کنیم

ارسال نظر