درباره دروپالیکا

دروپالیکادروپالیکا چگونه متولد شد؟

من از هفت سال پیش کار با دروپال را آغاز کرده ام و در سال های گذشته تجارب مختلفی از طراحی و راه اندازی سایت با دروپال 6 و خصوصا دروپال 7 به دست آورده ام. طراحی سایت با دروپال، توسعه ماژول برای دروپال و طراحی تم دروپال همچنان یکی از علاقه مندی های حرفه ای من در حوزه نرم افزار و وب است.

با اینکه پنج سال پیش دروپال (Drupal) در ایران کمتر شناخته شده بود ولی به تدریج در این سال ها تعداد بیشتری از متخصصان وب و شرکت های نرم افزاری که در وب فعالیت می کنند، با دروپال و ویژگی های حرفه ای آن آشنا شده اند. اما دروپال هنوز نسبت به سیستم های دیگری نظیر جوملا و وردپرس در ایران مجهول است و مقایسه های نادرستی میان آن و سایر سیستم مدیریت محتوا ها انجام می شود.

شخصاً علاقه بسیار زیادی به مشارکت در تولید و انتشار دانش در زمینه توسعه دروپال دارم و این کار را ادای وظیفه در برابر جامعه تولید نرم افزار، توسعه دهندگان وب و دروپال در جهان می دانم. همانطور که از دانش و تجربه های سایر متخصصان حوزه های مختلف در اینترنت برای افزایش آموخته های خود و توسعه شغل خود بهره می بریم، شایسته است ما نیز سهمی در روند انتشار دانش و یادگیری های خود جهت استفاده سایرین ایفا کنیم. بنابراین با توجه به اینکه در سال های گذشته تجربه های حرفه ای جالبی در این حوزه به دست آوردم، به تدریج آموخته ها و یادگیری های خود را یادداشت کرده و از بهمن 90 تصمیم گرفتم آنها را در یک سایت به زبان فارسی با سایر متخصصان دروپال فارسی به اشتراک بگذارم. فرآیند جمع آوری یادداشت ها، انتخاب نام برای دامنه سایت، حضور در شبکه های اجتماعی، طراحی سایت و پیاده سازی آن در فراز و نشیب یک ساله انجام شده است و در بهمن 91 به سرانجام می رسد و سایت دروپالیکا به صورت عمومی منتشر می شود.

انتظار می رود دروپالیکا به تدریج جایگاه خود را در میان سایت هایی که دروپال فارسی را پشتیبانی می کنند بیابد و یکی از بزرگترین و فعال ترین سایت هایی باشد که در زمینه دروپال به صورت تخصصی به زبان فارسی به تولید محتوا و انتشار دانش می پردازند.

نکته ای که حائز اهمیت است، دروپالیکا محور خود را به صورت تخصصی بر دروپال 7 استوار ساخته است. ولی با توجه به این که در حوزه وب، تکنولوژی ها و موضوعات دیگری نیز اهمیت دارند و یک توسعه دهنده و برنامه نویس وب به آنها نیاز دارد، در دروپالیکا به آنها نیز می پردازیم. این دسته ها فعلا شامل برنامه نویسی پی اچ پی (PHP)، کار با دیتابیس، برنامه نویسی جاوا اسکریپت (javascript)، طراحی سایت و سی اس اس (CSS)، بهینه سازی برای موتور های جستجوگر یا سئو (SEO)، کار با سرور ها خصوصا کار با دستورات شل لینوکس و غیره می باشد.

دروپالیکا در گام های نخستین خود به دنبال مستند سازی آموخته ها در حوزه های مختلف وب با محوریت دروپال است. استفاده تخصصی از دروپال را در جامعه طراحی وب ایران ترویج می کند و مشارکت و همکاری با علاقه مندان و برنامه نویسان دروپال در جامعه مجازی (و غیر مجازی) ارج می نهد. هدف اصلی این سایت تولید محتوای فارسی در زمینه طراحی و راه اندازی سایت با دروپال، ساخت ماژول دروپال، طراحی تم دروپال و در کل آموزش دروپال است ولی در صورتی که مقالات جالبی نیز در این زمینه به زبان انگلیسی یافت شود در دروپالیکا ترجمه و منتشر می شود.

با مراجعه به نقشه سایت می توانید بخش های مختلف سایت دروپالیکا را ملاحظه نمائید و از طریق آن وارد آنها شوید.